Yeniden görülen Balyoz Davasında hakkında verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozulan emekli Orgeneral Çetin Doğan ve diğer 5 sanığa hapis cezası verildi.

Balyoz Planı davasında hakkında verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozulan tutuklı sanık emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın ‘Suç için anlaşma’ suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmalarına karar verildi.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında 28 Şubat davası çerçevesinde tutuklu sanık emekli Orgeneral Çetin Doğan, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi SEGBİS aracılığıyla bağlandı ve duruşmada tutuksuz sanıklar İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç ile avukatları da hazır bulundu.

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

Orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığa hapis cezası verildi

Mahkeme, sanıkların seminer çalışmasında yönetimin devralınması ve iktidar partisine mensup belediye başkanları, siyasetçiler ile bir kısım yöneticilerin tutuklanacağına yönelik konuşma içerikleriyle belgelerin bulunduğunu aktardı. Kararı açıklayan mahkeme heyeti, emekli Orgeneral Çetin Doğan hakkında suç için anlaşma suçundan 6 yıl 8 ay, emekli Tümgeneral Behzat Balta hakkında 5 yıl 10 ay, emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol hakkında 5 yıl 5 ay, emekli Tümgeneral İhsan Balabanlı hakkında 5 yıl 5 ay, emekli Kurmay Albay Erdal Akyazan hakkında 5 yıl, emekli Kurmay Albay Emin Küçükkılıç hakkında ise 5 yıl hapis cezası verdi.

Öte yandan üye hakimlerden birinin de karara şerh koyduğu belirtilirken, şerhin gerekçesinin de ‘Suç için anlaşmak’ suçunun unsurlarının oluşmadığı, sanıkların olay tarihi itibarı ile yürürlükte olan İç Hizmet Kanunu, Sıkıyönetim Kanunu, Sıkıyönetim Yönergesi, Emasya Protokolü ve diğer mevzuat gereğince söz konusu semineri düzenleyerek ve de seminer çerçevesinde sıkıyönetim planı dahil yargılamaya konu sunumları yaparak görevlerinin gereğini yerine getirmiş oldukları belirtildi.

Bunlarla beraber, karara itiraz eden üye hakim, Yargıtay bozma ilamına direnilerek sanıklar hakkında beraat kararı verilmesi gerektiğini ifade etti.