Son dakika haberi bugüne bomba gibi düştü. Bu anlamda banka hesabı ve bankada parası olan vatandaşlar büyük panik yaşadı. O paralara el konulacak! Hemen gidin çekin! İşte haberimizin detayları

Peş peşe haberler geldi. İnsanların büyük bir bölümü paralarını güvenilir olmasından ötürü banka hesaplarında saklamayı tercih etmektedir. Bu açıdan evde yastık altı saklama göre aslında de güvenilir bir yöntemdir. Ancak şayet 10 yıl boyunda hesaplarda hiçbir hareketlilik ortaya gelmezse birtakım prosedürler döneme girer. Bu prosedürlere göre hareketliliği olmayan hesaplarda tespit edilen bakiyeler kısaltması TMSF olan sigorta fonuna geçilir.  Bankalar son günlerde duyurular yaparak bu husus ile alakalı müşterilerini bilgilendirmektedir. Dolayısıyla haberdar olmak amacıyla bankanızın internet sitesindeki duyuruları derli toplu takip etmeniz faydalı olacaktır. Burada bankada unuttuğunuz paranın bulunup bulunmadığını kesinlikle denetim etmek durumundasınız. Diğer türlü bankalarda unutulan paralar fona devredilmektedir.

Kredi Almak İsteyenler Akbank Sitesine Girsin! 100.000 TL Hazırlandı! Başvuru Yapan Onay Alıyor Kredi Almak İsteyenler Akbank Sitesine Girsin! 100.000 TL Hazırlandı! Başvuru Yapan Onay Alıyor

Paraların Geri Alınması Nasıl Olur?

Banka hesabı ve bankada parası olan vatandaşlar panik yaptı! O paralara el konulacak! Hemen gidin çekin! Zaman aşımına uğrayan banka hesaplarında fona aktarılan paraların geri alınması olası değildir. Bu yüzden hesap sahipleri vakit aşımı süresine çok ilgi etmesi gerekir. Aksi takdirde fona aktarılma işleminin gerçeklemesi kaçınılmaz olur. Yılın dolmasından ileri haziran ayının sonu transfer işlemleri amacıyla son tarihtir. Bu durumun ortaya gelmesinin birtakım sebepleri vardır. Başkalarının kendi hesaplarına ödeme transferı yaptığını unutan şahıslar bu durumun sebeplerinden birisidir. Hem de ufak değerdeki meblağlarının önemsenmemesi de misal verilebilir.

Hareketsiz olarak adlandırılan hesaplardaki tutarlar 10 yıl dolduğu takdirde fona aktarılır. Halk arasında hareket etmeyen hesaplar genelde para çekilmeyenler olarak bilinir. Ancak bunun yanı sıra para yatırılmama ve aktarma gerçekleştirilmeme işlemleri de bu şekilde adlandırılmaya namacıyla olmaktadır. Bu hesaplardan fona geride bıraktığımız paraların iadesi mutlaka yapılmaz. Bu amaçla bireylerin hesaplarının hareketliliğine özen göstermesi gerekir.

Zaman Aşımı Sorgulaması

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na ait internet sitesinden vakit aşımı sorgulaması basit bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sorgulama amacıyla yalnızca kimlik numarasına gereksinim vardır. Eğer hesap fona geçtiğiyse geri almanın olanağı yoktur. Genellikle kuruş bazında bakiye tespit edilen hesapların büyük bir alanı fona aktarılmaktadır. Çünkü vatandaşlar küçük değerler bulunduğu amacıyla hesaplarının denetimini gerçekleştirmez. Dolayısıyla belli vakitın dolmasının sonrasında da devlet himayesine geçmesi sağlanır.