Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerden sonra etkilenen bölgelerdeki halka yardım sağlanmaktadır.

Bankalar, maddi yardım sağlamanın yanı sıra kredi ödemelerinde de yardımcı olacak ve 15.000 TL'ye kadar kira ve taşınma yardımı sağlayacak. İlk açıklamayı önce kredi kartı borcu olanlar aldı. Kamu ve özel bankalara borcu olanlar, borcunu erteleyen bankaları aramaya başladı. Peki banka kredilerinin ödemeleri ertelendi mi?

Emekli Maaş Zammı Hangi Tarihte Yasalaşacak? Önümüzdeki Ay Maaşlar 7500 TL Olacak mı? Emekli Maaş Zammı Hangi Tarihte Yasalaşacak? Önümüzdeki Ay Maaşlar 7500 TL Olacak mı?

Kahramanmaraş'ta dokuz saat aralıklarla meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden on il etkilendi. Depremde yaklaşık 40 Bin kişi hayatını kaybetti. Bankalara borcu olan depremzedeler için ödeme kolaylığı sağlayacak tedbirler alındı. Peki banka kredilerinin ödemeleri ertelendi mi? Hangi bankalar kredi veriyor? Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank kredileri ne kadar süreyle ertelendi?

Banka Kredi Borçlarının Ertelemesi Var Mı?

Halkbank'tan yapılan duyuruya göre, depremzede esnaf ve sanatkarların Halkbank veya kefalet kooperatiflerine kullandırdıkları düşük faizli krediler 6 ay ertelendi.

Borç Ertelemesi Yapan Bankalar Hangileri?

İş Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Bütün bireysel ve ticari kredilerin (yeni hesap, kredi kartı borçları ve gayrinakdi kredi komisyonları dahil) geri ödemesini talep ne olursa olsun altı ay süreyle 31 Ağustos 2023'e kadar net bir şekilde erteliyoruz” denildi.

Stopaj Sıfırlandı Açıklaması Yapıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, Türkiye'deki mükellef şirketlerin kendi payları veya satın aldıkları ortaklık payları üzerinden dağıtılan temettü sayılan tutarlara %0 oranında stopaj uygulanacaktır. Bu oran daha önce yüzde 15'lerdeydi.

SPK’dan Yeni Tedbir Girişimi Geldi

Depremin etkilerini telafi etmek için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından da bir dizi girişimde bulunuldu. Geri alım programı olup olmadığına bakılmaksızın, SPK'nın açıklamasına göre, borsaya şirketler ve bağlı ortaklıklarının geri alım işlemlerini kolaylaştırmak ve yatırımcıları korumak amacıyla ikinci bir bildirim yapılacaktır. Kullanılabilecek azami kaynak tutarının dahil edilmesine ve yönetim kurulu kararının yapılacak ilk genel kurulda kamuya açıklanmasına karar verilmiş; Payları borsada işlem gören halka açık ortaklıklar, genel kurul kararı aranmaksızın yapılacak ilk genel kurulda pay sahiplerinin bilgisine sunulmak üzere yönetim kurulu kararı ile geri alım programı başlatabilirler.

Hisseleri borsada işlem gören halka açık ortaklıkların yönetim kurulları da geri alım programı başlatılmasına karar verebilir ve bu kararın ilk başta ana şirket hissedarları ile bağlı ortaklık hissedarlarına bildirilmesi gerekir. Yapılacak genel kurul toplantısı birinci maddedeki yönergelere tabidir. Bu kararda belirtilen şartlar çerçevesinde, aktif geri alım programı bulunan halka açık şirketler ve bunların bağlı ortaklıkları, ayrı bir yönetim kurulu kararına gerek olmaksızın programa devam edebilirler. SPK'nın ilke kararında, geri alınan payların geri alım tarihinden itibaren 30 gün süreyle satılamayacağı ve 30 günlük pencerenin belirlenmesinde "ilk giren ilk çıkar" tekniği uygulanacağı da net bir şekilde belirtilmiştir.

TBB Tavsiye Kararı Almıştı

Türkiye Bankalar Birliği, deprem bölgesinden olumsuz etkilenecek ve ödeme güçlüğü çekebilecek müşterilerin talebi üzerine, vadesi gelen borçların altı ay ertelenmesi yönünde tavsiye kararı almıştı.

TBB Açıklamalarıyla Gündeme Geldi

TBB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli, diğer bölgelerde can ve mal kaybına neden olan deprem felaketinde hayatını kaybeden insanlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar niyaz ediyoruz. Birliğimiz Yönetim Kurulu, 6 Şubat 2023 tarihinde yaptığı toplantıda, deprem felaketinin deprem bölgelerinde yarattığı olumsuzlukların azaltılması, bankacılık hizmetlerinin sürekliliğinin sağlanması ve gerekli desteğin sunulması adına tüm seçenekleri değerlendirmiş ve yapılması gerekenleri görüşmüştür.”