Türkiye’nin otomobili TOGG’un fiyatlarının açıklanmasının ardından vatandaşların birçoğu banka kredisi ile bu araçları almanın hayalini kurmaya başladı peki TOGG İçin Kredi Veren Bankalar Var Mı? Hangi Bankalar TOGG için Kredi Veriyor Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı.

Bugün sosyal medya hesaplarından yapılan duyuru ile Türkiye’nin otomobili TOGG’un fiyatları duyuruldu, yapılan duyuruya göre TOGG’un V1 RWD Standart Menzil Modeli 953.000TL V2 RWD Standart Menzil modeli 1 Milyon 55 Bin TL V2 RWD Uzun Menzil Modeli ise 1 Milyon 215 Bin Türk lirasından satışa sunulacak.

Konu ile ilgili en merak edilen hususların başında ise bankaların TOGG için özel bir kredi kampanyası yapıp yapmayacağı konusu idi,

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati “Görüşmelerimizi gerçekleştirdik, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve katılım bankalarına gerekli teşviklerin verilerek gerekirse kar edilmeyecek şekilde TOGG’a ulaşım konusunda gerekli destekleri verecekler” açıklamasında bulundu.

Yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yerli otomobilimiz TOGG’un cari açıkta azalmaya neden olacağını ve Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile bankalar ile TOGG ile ilgili çağrıda bulunulduğunu aktarırken, kendilerinin kamu bankaları ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini, Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıfbank ve katılım bankalarının gerekli teşvikleri vereceğini aktardı. Bankaların gerekir ise kazanmamak üzerine kurulu faiz oranları ile çok düşük maliyetler ile bu araçlara ulaşılmasını kolaylaştıracağını vurguladı.

400 bin liranın kredi geri ödemesi ne kadar?

TOGG için kredi veren bankalar, sıfır araca maksimum 400 bin lira kredi veriyor. Aracın 950 bin liradan başladığı düşünüldüğünde, yüzde 50'ye yakın kredi kullanım imkanı var. TOGG kredisi veren bankaların geri ödeme planı ise şu şekilde oldu:

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Tam Batarya İle Ne Kadar Yol Gidecek

TOGG ile ilgili merak edilen soruların başında ise tam dolu bir batarya ile aracın ne kadar süre yol gidebileceği geliyor, Trogo sarj istasyonlarında bataryalarının doldurulabileceği TOGG 25 dakika gibi kısa bir sürede yüzde 80 şarj seviyesine ulaşabilecekken, yüksek performanslı şarj ağı sayesinde sürücülerin menzil problemi olmadan araçlarını kullanabileceği açıklandı, tam batarya ile bir TOGG aracın 500 kilometreye kadar yol gidebileceği açıklandı.

Şarj istasyonlarının kurulumu konusunda da çalışmaların yapıldığı öğrenilirken TOGG’un sarj edilmesi için trafik yoğunluğunun yüksek olduğu güzergahlarda 25, diğer bölgelerde ise 50 kilometrede bir olmak üzere Trugo sarj istasyonlarının kurulacağı, 2023 yılının sonuna kadar 81 ilimizde 600 şarj istasyonunun kurulması planlanıyor, TOGG’un yanı sıra Trugo sarj istasyonlarında diğer elektrikli araçların da şarj işlemi yapılabilecek.