Milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Başkan Erdoğan memur ve emekli maaşlarına %30 oranında zam yapılacağını açıkladı. İşte detaylar…

Milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Başkan Erdoğan memur ve emekli maaşlarına %30 oranında zam yapılacağını açıkladı. İşte detaylar…


Türkiye İstatistik Kurumunu’ nun (TÜİK) aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve emekli maaşlarına %25 oranında zam yapılacağını müjdesini vermişti. Ancak Başkan Erdoğan bugün müjde üstüne müjde vererek memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranının %30’ a yükselttiklerini açıkladı. 

AnyConv.com__SQzqIwyvH0SWalqwHKyRLQ


Başkan Erdoğan’dan Memur ve Emekli Maaşlarına %30 Zam Müjdesi!


Yeni yılın gelmesi ile vatandaşlar en çok memur ve emekli maaşlarına yapılacak zammı merak edip araştırıyordu. Son altı ayın enflasyon rakamları ve refah payı iyileşmeleri ile memur ve emeklilere yapılacak zam milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip ediliyor. 


TÜİK’ in açıklamış olduğu son altı ayın enflasyon oranlarına baktığımızda temmuzda %2,37 oranında, ağustosta %1,46 oranında, eylülde %3,08 oranında, ekimde %3,54 oranında, kasımda %2,88 ve aralıkta %1,18 oranında gerçekleşmiştir. 3 Ocak 2022 tarihinde TÜİK’ in açıklamış olduğu rakamlar enflasyon aralıkta %1,18 oranında açıklanırken yıllık enflasyon %64,27 oranında gerçekleşti.

Son altı ayın enflasyon oranı ise %15,39 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca açıklanan veriler kapsamında, bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %25,87 oranla ayakkabı ve giyimde gerçekleştiğini görüyoruz. Bununla birlikte yine açıklanan rakamlara göre  bir önceki senenin aynı ayına göre artışın en çok olduğu ana grup ise %79,83 oran ile konut olmuştur. Öte taraftan alkolsüz içecek ve gıda grubunda enflasyon oranı %77,87 gerçekleşti. 

Ziraat Bankası bugünden sonra ödeme yapacak! 50.000 TL'ye kadar hemen başvuru yapılacak! Ziraat Bankası bugünden sonra ödeme yapacak! 50.000 TL'ye kadar hemen başvuru yapılacak!


TÜİK’ in açıkladığı aralık ayı TÜFE rakamları yıllık %64,27 oran aylık %1,18 şeklinde gerçekleşirken son altı ayın enflasyon rakamları ise %15,39 oranında açıklanmıştır. TÜİK’ in açıklamış olduğu verilere göre TÜFE’ deki değişim 2022 senesi aralıkta on iki aylık ortalamalara göre %72,31 oranında olduğunu görüyoruz.


Bunların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Enflasyondaki düşüş seyrinin devam edeceğini göreceğiz. Bu yıl enflasyonun üzerindeki köpüğü tamamen alıp, önümüzdeki sene gündemimizden tamamen çıkartmayı hedefliyoruz. Maaş artış oranı yüzde 16.48 olarak ortaya çıkmıştır. SSK ve Bağ-kur emeklilerinde bu oran 15.4 olarak çıkmıştır. Memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum” ifadelerini kullanmıştı. Ancak bugün bir başka müjde vererek bu oranı %30’a çıkardığını açıkladı.

emekli10


Zam Sonrası Yeni Maaşların Tablosu!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur ve emekli maaşları ile ilgili olarak “Memur maaşlarında yüzde 87'lik artışa gitmiş, temmuz ayında yüzde 42'ye varan zam yapmıştık. Memurlarımızın ve emeklilerimizin oranlarına razı olamadık. Bakanlarımızla yaptığımız değerlendirme sonucunda memur ve emekli maaşlarında yüzde 25'lik bir artışa gitmeyi kararlaştırmıştık.

Bunu da dün katıldığımız memur buluşmasında duyurmuştuk. Memur buluşmasına giderken bakanlarımıza bu oranı daha da yukarı çıkacak formüller bulmaları talimatını vermiştik. Dün ve bugün yürütülen çalışmalar sonucunda memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 30'a çıkaracak imkanlar sağladık. Buradan memurlarımıza ve tüm emeklilerimize ocak ayı maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağı müjdelerini veriyoruz.

En düşük emekli maaşının da 5 bin 500 lira olacağını duyuruyoruz. Yılın ikinci yarısı için toplu sözleşme ve enflasyon farkı göz önünde bulundurularak yeni artışlar yapılacağını hatırlatmak istiyorum” açıklamalarında bulundu. yapılan bu açıklama ile en düşük memur maaşı aile ödeneği dahil 11.848 TL’ ye çıktı.