Baykar Makina reaktif savaş uçağı projesine başlıyor. Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar yeni projeyi açıkladı. Peki reaktif savaş uçağı nedir? Reaktif savaş uçağı ne zaman yapılacak?

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar Tarafından yapılan açıklama herkes de heyecan yarattı. Büyükelçi açıklamasından Türkiye'nin savunma sanayine büyük katkı sağlayan Baykar makinanın Ukrayna'da bulunan savaş uçağı motorunu temel alarak reaktif savaş uçağı projesine başlayacağını duyurdu. Yani bu Türkiye'nin kendi savaş uçağını yapacağı anlamına geliyor. Açıklamanın ardından herkes reaktif savaş uçağı nedir sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Peki reaktif savaş uçağı nedir? reaktif savaş uçağı projesi ne zaman başlayacak?

Satoshi Token Kime Ait, Satoshi Coin Hangi Borsadan Alınır? Satoshi Token Kime Ait, Satoshi Coin Hangi Borsadan Alınır?

Afyonkarahisar'da düzenlenen Türkiye Ukrayna Ekonomik İş formunun ardından Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasly Bodna, gazetecilere çok önemli açıklamalarda bulundu. Gazetecilere Türkiye'nin Ukrayna'da bulunan savaş uçağının motorunu temel alarak reaktif savaş uçağı projesine başlayacağını belirten Bodnar'ın bu açıklaması sonrasında vatandaşlar arama motorunda yoğun şekilde araştırma yapmaya başladı. Peki reaktif savaş uçağı nedir? Reaktif savaş uçağı projesi nedir, ne zaman başlayacak?

Reaktif savaş uçağı nedir?

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Bodnar açıklamasında, Ukrayna ve Türkiye arasında savunma sanayi alanındaki iş birliğinin üç aşamada devam ettiğini belirtti. İstanbul'da bir ay önce SAHA EXPO Fuarı'nın düzenlendiğini hatırlatan Bodnar, Fuar kapsamında iki ülke arasında birkaç anlaşma imzalandığını dile getirdi. Anlaşmalara göre Ukrayna birkaç motoru Baykar makinanın üretmiş olduğu ürünler arasından alacak.

Bodnar açıklamasının devamında ise şöyle konuştu; “Şu anda bilindiği gibi Türk ordusunun envanterine alınmış Akıncı'da Ukrayna motorları var. Birinci anlaşma, Akıncı için birkaç motorun satın alınmasıyla ilgili. İkinci anlaşma ise Akıncı için güçlendirilmiş motorun alınmasıyla ilgili. Üçüncü anlaşma ise Ukrayna'daki savaş uçağı motorunu temel alarak Baykar Makina'nın hayata geçirmek istediği reaktif savaş uçağı projesidir." Henüz Baykar Makine tarafından yapılması planlanan reaktif uçakla ilgili detaylı bir açıklama bulunmuyor.