Son bir aydır iki günde bir alınan benzine zam haberlerine alışmış durumdayız. Zam tutarı özellikle 1 TL’ye yaklaşmayıp 44 kuruş, 77 kuruş vs. şeklinde kuruşlarla verildiği için bu haberlere hızlıca alıştık ama dev zam yolda.

Ülkemizde yaşanan belirsizlik ve piyasaların güven kaybı son yıllarda dolar/eur kurlarında ciddi artışlara neden olmuştu. Özellikle son aylarda gelinen noktada TL endişe verici şekilde değer kaybetmeye başladı.

Hükümet politikaları gereği de üretim yapmayıp tüketime odaklandığımız ve dolayısı ile gıda dahil her şeyi dışarıdan ithal ettiğimiz için başta benzin olmak üzere aldığımız her şeye her gelen günle yeni bir zam haberi alıyoruz.

Merkez Bankası’nın Cumhurbaşkanı’nın talimatı doğrultusunda yüksek enflasyona rağmen seri faiz indirimlerine gitmesiyle Türk lirasında yaşanan tarihi değer kayıplarının aldığımız her şeye yansıdığını özellikle bu ay çok acı şekilde öğrendik.

61b0b6217f58a17136139775

Ulaşımdan, nakliyeye hayatımızda büyük bir önem arz eden benzin fiyatları aslında durumu görmek için bu konuda en kolay ve açık tablo. Ancak ülkemizde her alanda şu bilinen kurbağa deneyi sonuçları uygulandığından zamlar da tek seferde yapılmıyor. Alışkanlık edinmemiz ve çok da etkilenmememiz için yavaş yavaş yani benzindeki gibi kuruş kuruş yapılıyor.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

9 Aralık 2021 yani bugün itibari ile 10,32 TL’den pompa fiyatı işlem gören benzin 9 Kasım 2021 tarihinde 8,09 TL’den işlem görüyordu. Yani toplamda bir ayda 2,23 TL zam gelmiş durumda. Fakat bu zam iki gün arayla kuruş kuruş yapıldığı için alıştık, bu fiyata da benzin zamlarına da.

Bilindiği üzere benzin 1 dolar karşılığına geleceği ve dolarında gelinen koşullarda min. 13,50-14,00 bandında sabitleneceği için bu ay sonuna kadar bu kuruş zamları devam edecek çünkü benzine yapılması gereken daha 4,20 TL’lik bir zam var. Yani toplamda benzin litresine iki ay içerisinde yaklaşık 6 ila 7 TL arasında zam görmüş olacak.

Bu arada kurbağa deneyi nedir diye soran varsa; sıcak su dolu bir kaba kurbağayı koyarsanız hemen zıplar ve kaçar. Mantıklı değil mi, ne de olsa canı yanar. Fakat kurbağayı kabın içerisinde soğuk suya koyarsanız önce su içerisinde öylece kalır. Sonra kabın sıcaklığını yavaşça artırırsanız, kurbağa bunu fark etmez ve su kaynadıkça kurbağa suya alışır ve haşlanarak ölür.

Tabi benzine bu gelecek total rakam 6 ila 7 TL arası en iyi ihtimalle olan tutar zira yarın ABD'de yapılacak toplantı sonrası Fed açıklaması ile dolar kuru ne olur bilmiyoruz ki aslında beklen bu rakamların daha da yükseleceği. Biz size en iyi tabloyu sunduk.