ABD Başkanı Joe Biden, 2024 yılında yapılacak başkanlık seçimlerinde tekrar aday olmanın planlarının içerisinde olduğunu söyledi.

Biden, Beyaz Saray'da düzenlenen Paskalya programı çerçevesinde konuk olarak katıldığı NBC News’te konuştu. Biden’a yöneltilen 2024 yılında yapılacak başkanlık seçimlerine katılıp katılmayacağı ile ilgili soruya Biden, “Aday olmak planlarımın içerisinde var fakat henüz bunu kamuoyu ile paylaşmaya hazır değilim” sözlerini söyledi.

Biden’ın yanında aday olacak kişiler kim?

Biden’ın partisi Demokrat Parti’den aday olduğunu resmi olarak açıklayan ilk isim ünlü yazar Marianne Williamson olmuştu. Eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin yeğeni Avukat Robert F. Kennedy Jr’ın da başkanlık seçimlerine adaylığını resmi olarak açıklaması öngörülüyor. Cumhuriyetçi Parti’den ise adaylığını duyuran isimlerin arasında eski ABD Başkanı olan Donald Trump, ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, siyasetçi Steve Laffey, genç multimilyoner Vivek Ramaswamy ve son olarak iş insanı Perry Johnson bulunuyor.

Biden, sağlığı yerinde olursa adaylığı düşündüğünü söyledi

ABD’de yapılacak başkanlık seçimlerinde çıkan bu adayların arasında Biden da yer alacak gibi görünüyor. Biden, sağlık durumunun iyi olması durumunda adaylığını duyuracağını söyledi. Biden, ABC kanalına vermiş olduğu röportajda, “Ben kadere son derece bağlı olan bir insanım. Kader, benim hayatımda karşıma pek çok kez çıktı. Şimdi olduğu gibi o zaman da sağlım yerinde olursa yeniden aday olmayı düşünüyorum” sözlerini aktardı.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Biden, Trump ile yarışma ihtimaline son derece hazır görünüyor

Röportajda sunucu David Moir, Biden’a Trump ile tekrar yarışmak isteyip istemediğine yönelik bir soru sordu. Biden, “Neden aday olduğu takdirde Trump’a karşı yarışmayayım ki. Bu yarışın beklentisi artar ve herkese fayda sağlar” şeklinde yanıtlayarak Trump’tan çekinmediğini net bir şekilde belirtti. Beyaz Saray daha önce yaptığı açıklamada da 2024 yılında 81 yaşına girecek olan Biden’ın başkan olmayı tekrar düşündüğünü açıklamıştı.