Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz günlerde iflasını açıklayan SVB ile ilgili Başkan Joe Biden açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde SVP ve Signature olmak üzere peş peşe iki bankanın iflası sonrası birçok banka hisseleri büyük biçimde düşüşe geçmişti, bunun üzerine Biden, yatırımcıları ve piyasayı rahatlatmak adına çeşitli açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasalar açılmadan hemen önce basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Joe Biden “Amerikalılar bankacılık sisteminin güvenli olduğunu ve vatandaşların mevduatlarının ihtiyaç halinde bankalarda duracağı” konularını vurguladı.

Bu bankaların iflas etmesinin faturasını vergi mükelleflerine kesmeyeceklerinin üstünü çizen Joe Biden “Federal hükümet, SVB mudilerinin paralarını geri almalarını sağlayacak, zarar vergi mükellefleri tarafından karşılanmayacak. Gereken para ise mevduat sigortasına bankaların ödediği ücretlerden gelecek” açıklamasında bulundu.

Israrla Vergi mükellefleri hiçbir zararı karşılamayacak ifadelerini kullanan Joe Biden “Tekrar ediyorum, vergi mükellefleri herhangi bir zarara uğratmayacağı” sözlerini kullandı.

Konunun sorumluları hakkında hesap sorulacağını aktaran Amerika Birleşik Devletleri başkanı Joe Biden birbiri ardına iflas eden iki bankanın da yönetimlerinin kovulacağını aktardı.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Gerekli Düzenlemeler Yapılacak

Joe Biden yaptığı açıklamada bankacılık düzenlemelerini güçlendirmek ve iki bankanın iflası sonrasında daha fazla çöküş gerçekleşmemesi adına gereken ne varsa yapılacağını söyledi.

Hatırlanacağı üzere Obama-Biden yönetimi zamanında da 2008’de gerçekleşen krizin bir daha yaşanmaması adına Dodd Frank yasası da dahil olmak üzere SVB ve Signature gibi bankalara katı şartlar konulmuştu, ne yazık ki son yönetim (Donald Trump Yönetimi) bu şartların bazılarını kaldırdı. Kongremizden bankacılık düzenleyicilerinden bu tür banka iflaslarının yeniden yaşanmasını engelleyecek gerekli kurallar için bir çalışma isteyeceğim ifadelerini kullanan Joe Biden sözlerini Amerikalılar bankacılık sistemimizin güvende olduğundan emin olabilirler. Mevduatlarınız güvende. Ayrıca sizlere şunu garanti ederim ki bununla kalmayacağız gereken ne ise yapacağız ifadelerini kullandı.

Teknoloji girişimcilerini destekleyen SVB’nin iflası, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan 2008 krizindeki en büyük tasarruf ve kredi bankası olan Washington Mutual’ın iflası sonrası yaşanan en büyük banka iflası olarak kayıtlara geçmiş oldu.