Güçlendirme kredisi çekerek oturduğu evi depreme karşı dayanıklı hale getirmek isteyenler için şartlar yayınlandı. Bina güçlendirme kredisinde hangi şartlar aranıyor? Bankalar düşük faizle bina güçlendirme için kredi veriyor.

Yaşanan depremlerle birlikte evi hasar gören veya evini daha sağlam hale getirmek isteyen vatandaşlar, çözümü kredilerde arıyor. Öte yandan bina güçlendirme kredilerinde bankaların teklifleri de ortaya çıkmakta. Geri ödeme süresinin yanı sıra vadelendirme süresinin de uzun olmasından ötürü  kredi paketinin avantajlı olduğu vurgulanıyor.

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!

Güçlendirme Kredisinde Şartlar Nedir?

Evini güçlendirmek isteyen vatandaşlar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın yetkilendirdiği bir yapı denetim firmasından riskli yapı raporu almaları gerekmektedir. Bu rapor ile birlikte bankaya başvuru yapılabilir. Böylelikle 2 yıl boyunca geri ödemesiz şekilde ve 120 ay vadeli kredi çekilebilir. Söz konusu kredi için ise vatandaşların nasıl başvuru yapabileceğine dair bilgiler aktarılıyor.

güçlendirmekredisi2

Riskli Bina Sayısı Fazla

Türkiye'de yapılan çeşitli araştırmalar doğrultusunda riskli yapı sayılarının beklentilerin çok daha üzeirnde olduğu vurgulanıyor. Toplamda ise ortalama 6,5 milyon konutun riskli yapı sınıfında olduğu ifade edilmekte. Dolayısıyla, kredi ile mevcut binasını güçlendirmek isteyenlere faiz oranı, erteleme ve vade sayısında çeşitli avantajlar sağlanmaktadır. Bankalara müracaat etmeden önce hangi belgelerin gerekli olduğuna yönelik ilgili banka ile de iletişime geçebilirsiniz.