Facebook ve Instagram'ın sahibi Meta, Elon Musk'ın Twitter'da yaptığı benzer bir hamlenin ardından Pazar günü yaptığı açıklamada, kullanıcıların hesaplarını doğrulamalarına olanak tanıyan ayda 11,99 dolardan başlayan ücretli bir abonelik hizmeti başlatacağını duyurdu.

Bu hafta ilk olarak Avustralya ve Yeni Zelanda'da piyasaya sürülecek olan Meta Verified, kullanıcıların "hesabınızı bir devlet kimliğiyle doğrulamasına, mavi bir rozet almasına, siz olduğunuzu iddia eden hesaplara karşı ekstra kimliğe bürünme korumasına sahip olmasına ve müşteriye doğrudan erişim sağlamasına" izin verecek. destek" dedi Zuckerberg.

Facebook hesabına yaptığı açıklamada, "Bu yeni özellik, hizmetlerimiz genelinde özgünlüğü ve güvenliği artırmakla ilgili" diye yazdı.

Halihazırda doğrulanmış olan Facebook ve Instagram hesaplarında herhangi bir değişiklik olmayacağını belirten şirket, yalnızca 18 yaşından büyük kullanıcıların abone olmasına izin verileceğini de sözlerine ekledi. Hizmet henüz işletmelerin kullanımına sunulmamıştır.

Musk'ın geçen yıl rakip sosyal medya ağı Twitter'da benzer bir hizmeti başlatma girişimleri, reklamcıları korkutan ve sitenin geleceği hakkında şüphe uyandıran utanç verici bir sahte hesap yağmuru ile çılgınca geri tepti.

Aralık ayında sessiz resepsiyona yeniden başlatmadan önce çabayı kısa bir süre askıya almak zorunda kaldı.

Meta'nın duyurusu, sosyal medya devi geçen yıl mali zorluklarla boğuşurken geldi ve Kasım ayında 11.000 çalışanını veya personelinin yüzde 13'ünü işten çıkaracağını duyurdu - şirket tarihindeki en büyük işçi azaltımı.

İşten çıkarmalar, bir zamanlar sarsılmaz olan sektör ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya kalırken, Silikon Vadisi devleri tarafından son aylarda duyurulan işten çıkarma dalgasının bir parçası.

Meta ayrıca, Zuckerberg'in çevrimiçi ortamda bir sonraki sınır olacağına inandığı sanal gerçeklik dünyası olan metaverse üzerinde büyük bir kumar oynama baskısı altında.

Yatırımcılar geçen yıl Meta'yı cezalandırdı ve şirketin hisse fiyatını 12 ayda şaşırtıcı bir şekilde üçte iki oranında düşürdü, ancak hisse senedi 2023'te biraz toparlandı.

Zuckerberg, Meta'nın geleceği konusunda iyimser olmaya devam ediyor.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Bu ayın başlarında şirket, 2012'de halka açıldığından bu yana ilk yıllık satış düşüşünü bildirdi, ancak düşüş beklenenden daha az sert oldu.

Şirket ayrıca geçtiğimiz günlerde Facebook'taki günlük kullanıcı sayısının ilk kez iki milyara ulaştığını duyurdu.