Koronavirüs için Omicron varyantı da sebep gösterilerek üçüncü doz hatırlatma aşısının süresi geri çekilmişti. Şimdi hatırlatma dozu süresinin tarihi geçmiş aşılar için kısaltıldığı iddiası ile gündeme bomba gibi düştü.

Haberin ortaya çıkmasında ise Muhteşem Yüzyıl'ın müziklerini hazırlayan ünlü müzisyen Aytekin Ataş etkili oldu. Aktaş "3. doz Biontech randevuma gittim. Son kullanma tarihi geçtiği için yaptırmadan çıktım" dedi.

Aytekin Aktaş’ın sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımdaki “Bugün 3. doz BioNTech randevuma gittim. Ama aşının son kullanma tarihi 9 Aralık’ta geçtiği için yaptırmadan çıktım. Hemşire diğer aşılara da baktı. Hepsi 9 Aralık’ta dolmuş. Bekleyenlerin kimisi “1 haftadan bir şey olmaz” dedi. Biz diyemedik, aşılanmadan çıktık” cümleleri güne damgasını vurdu. Sosyal medyada dağılan paylaşım tüm haber kanallarına yansıdı.

fguqtuvwqamk6wcaaa

Sanatçı gönderdiği ikinci mesajda ise şunları yazdı:

1) Madem elinizde Son Kullanma Tarihi geçen bunca aşı vardı, dünkü kararı 2 hafta önce alsaydınız da bu aşılar gönül rahatlığıyla uygulansaydı keşke.

2) Aşı karşıtlığı toplumda bu kadar yaygınlaşırken yapılacak iş midir bu?

3) Bununla ilgili bir açıklama yapıldı mı?

ekran-alintisi

Ataş’ın bahsettiği karar önceki gün yani 15 Aralık akşamı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Covid aşılarında hatırlatma dozu için belirlenen sürenin altı aydan üç aya indirildiğini açıkladığı konuşmaydı.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı bir açıklama yapan Koca, yayılmakta olan Omicron varyantının daha kolay bulaştığını ve bundan korunmak için hatırlatma dozlarını daha erkene çektiklerini söylemişti.

Bir diğer haber olarak ise salgın döneminde yaşanan aşı krizine şimdide tarihi geçmiş olduğu iddia edilen Biontech aşıları damga vurdu. Biontech’in kararıyla raf ömrü uzatılan aşıları vurulmak istemeyen vatandaşlar için sağlık personelinin aşıyı şırıngaya çekme formülünü kullandıkları iddia edildi.

Çince etiketli BioNTech aşılarında şu anda de son kullanma tarihi krizi meydana geliyor denirken BioNTech’in raf ömrünü üç ay uzatma kararı aldığı aşılar, etiket güncellemesi yapılmadan aşı uygulama merkezlerine gönderilince vatandaşla sağlık personeli karşı karşıya geldiği söylendi. Flakon üstündeki son kullanma tarihini gören vatandaşlar aşıyı vurdurmak istemeyince sağlık personeli, açıklama yapmakta zorlandı. Bazı merkezlerde vatandaşın flakonu görmemesi için aşılar şırıngalara çekilip, buz küpleri üstünde bekletildi haberleri geldi.

Biz bu haberleri okurken Nijerya ise tarihi geçmiş olan 1 Milyon aşıyı imha ediyor.