Aldığı dikkat çeken krediler ve ticareti ile gündem olup kredilerini ödememesi ile kamuoyunda şöhret sahibi olan Demirören hakkında son alınan bilgiler aynı durumun bir başka kamu bankasında daha yaşandığı oldu...

Aldığı dikkat çeken krediler ve ticareti ile gündem olup kredilerini ödememesi ile kamuoyunda şöhret sahibi olan Demirören hakkında son alınan bilgiler aynı durumun bir başka kamu bankasında daha yaşandığı oldu...

iPhone 15 Üretmesi Kadar Maliyeti de Yüksek! Bu Model Apple'ı Çok Zorladı! iPhone 15 Üretmesi Kadar Maliyeti de Yüksek! Bu Model Apple'ı Çok Zorladı!

Demirören Grubu Doğan Medya’yı almak için Ziraat Bankası’nın yanı sıra Vakıfbank’tan aldığı kredileri de ödemesi ile gündeme geldi. Kredilerin bir kısmı firma lehine yeniden yapılandırılmış olsa da borçların buna rağmen ödenmediği öğrenildi.

Hürriyet, Milliyet, Posta, CNN Türk gibi pek çok yayın organını bünyesinde bulunduran Doğan Haber Ajansı’nı alabilmesi için Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından yüksek tutarlı kredi Doğan Grubuna verilmişti.

Ziraat Bankası’na geri ödemede sorun yaşandığı bilinirken Vakıfbank’tan alınan kredilerin de ödenmediği bilgisi gündemde yerini aldı.

Ziraat Bankası, Demirören sorusuna 'müşteri sırrı' demişti | soL haber

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre banka ile grup arasında 2003’ten bu yana süren kredi ilişkisinde aksamalar yaşanmasına karşın Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Cemil Ertem, AKP'li eski Bakan Abdülkadir Aksu ile eski AKP Milletvekili Sadık Yakut'un da görev yaptığı Vakıfbank Yönetim Kurulu'nun Demirörenler lehine aldığı kararlarla bu ilişki sürdürüldü.

Doğan Medya Grubu’nun 2018’de satın alınması sırasında da var olan kredi ilişkisinde ise bankanın genellikle firma lehine olacak kararlara imza atması dikkat çekti.

Şirketin mali yapısında bozulma oluşması sonucunda kredi geri dönüşünün riskli hale geldiği, bu nedenle zaman geçirilmeden tedbir alınması gerektiği yönündeki değerlendirmelere karşın işlem yapılmaması da ayrıca açıklanamadı.

İddaa'dan sonra Milli Piyango'da da Demirören dönemi başlıyor

 CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır ise Sayıştay raporlarına açıkça yazılmayan bu grubun Demirören Grubu olduğunun altını çizip dikkati çekerek şunları söyledi:

“Hep Ziraat Bankası’ndan alınan ve geri ödenmeyen kredilerden söz ediliyor. Oysa bu gruba Doğan Medya Grubu’nu satın alması için bir diğer kamu bankası olan Vakıfbank’tan da kredi verildi. Ve bu kredilerin bir kuruşu daha geri ödenmedi. Defalarca yapılandırıldı, yine ödemediler."

"O günkü kurdan hesaplarsak halka ait olan 1 milyar 200 milyondan söz ediyoruz. 4 milyon insanın elektriği kesik, binlerce çiftçiye yönelik icra takipleri var. Dış borcun yüzde 2’si kadar olan bir tutarı kasasına koyan bu şirketi kim soruyor, neden koruyor, bunun hesabı verilmeli.”