Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre 5225 gün prim ve 48 yaş ile erken emekli olmak mümkün. Kadınlara sağlanan doğum borçlanması hakkı erkeklere askerlik borçlanması olarak yansıyor. Eğer kişi askerlik yapmaya gitmeden önce işe girmiş ise ilk giriş tarihini daha önceye çekebiliyor. Bu gibi durumlarda 1 günlük borçlanma 2 sene erken emekliliğe tekabül edebiliyor.

25 yıl sigortalılık zamanına 5225 prim ve 48 yaş şartıyla anında emeklilik müjdesi vatandaşları bayram ettirdi. Borçlanma bu durumda emeklilik yaşı ve çalışma süresi için oldukça önemli hale geliyor. Böylece emeklilik normal yaşını ve prim ödemesini doldurmadan erken emekli olunabiliyor. Çünkü prim eksikleri borçlanma talebi ile dolduruluyor. 48 yaşına gelmiş 25 yıllık çalışanlar bu durumdan faydalanabiliyor. Borçlanma kadar erken emeklilikte ilk işe giriş tarihi de önem arz ediyor.

SGK yetkilisinin yaptığı bildirime göre 5225 gün prim ve 48 yaş ile erken emekli olmak mümkün. Kadınlara sağlanan doğum borçlanması hakkı erkeklere askerlik borçlanması olarak yansıyor. Eğer vatandaş askerlik yapmaya gitmeden evvel işe girmiş ise ilk giriş tarihini daha evvelye çekebiliyor. Bu gibi hallerde 1 günlük borçlanma 2 yıl erken emekliliğe tekabül edebiliyor.

Kadınlar İçin Erken Emeklilik

 48 yaştan erken emekli olmak için iki tane formül bulunuyor. Bunların birisi kadınlar için diğeri de erkekler için. Kadınlar üç adet doğum için borçlanma talebi oluşturabiliyor. Böylece 5225 gün prim ile 48 yaşında erkenden emekli olabiliyor. Doğum borçlanması imkanı doğum sürecinde çalışma imkanı olmayan gün sayısından kaynaklanıyor. Bu süre üç adet çocuk için geçerli oluyor. Borçlanma talebi yapıldığı taktirde 48 yaşında 52225 gün prim ödemesiyle 25 yıllık kadın çalışanlar erken emekli olabiliyor.

2023 Güncel Tüp Fiyatları: İpragaz, Mogaz, Aygaz, Milangaz 2023 Güncel Tüp Fiyatları: İpragaz, Mogaz, Aygaz, Milangaz

Erkekler İçin Erken Emeklilik

 48 yaşında erkekler için erken emeklilik fırsatı askerlik durumundan kaynaklanıyor. Kadınların erken emeklilik için doğum borçlanmasını kullandığı gibi erkekler de askerlik borçlanması talebinde bulunabiliyor. Prim eksiğini askerlik borçlanması ile tamamlayan erkekler 48 yaşında

25 yıllık çalışma ve 5225 gün prim ödemesiyle emekli olabiliyor. Özellikle 1999 yılı öncesinde askerlik yapan erkekler 18 ay askerlik yapmış oluyorlar. Bu durum da erken emeklilik için önemli bir fırsat olabiliyor.

25 yıl sigortalılık süresine 2225 prim ve 48 yaş şartıyla emeklilik hakkının 2022 yılı itibariyle sıklıkla gündeme gelmesi beklenilmektedir. Bu durum erken emeklilik noktasında farklı seçeneklerin karşımıza çıkıyor olmasını da mümkün kılmaktadır. Bununla birlikte erken emeklilikte yaşa takılanlar için de yeni bir çalışmanın yapılacağı bilinmektedir.