İstanbul'da deprem söylentileri artarken, şehir dışına taşınanlar arasında Bodrum popüler bir seçenek haline geldi. Ancak uzmanlar, yaz aylarında nüfusun 2 milyona çıkması beklenen Bodrum'un altyapısının buna uygun olmadığı konusunda uyarıyor.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

İstanbul'daki deprem korkusu, İstanbulluların emlak piyasasındaki taleplerini değiştirdi. Fay hattından uzak ve sağlam ev arayışı, fiyatları zirveye taşıdı ve alım gücünün düşmesiyle işlem hacmi düştü. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa’ ya göre, tabela fiyatları arttı ancak konut satışları düştü. İstanbul'dan göç hızlanırken Edirne ve Kırklareli gibi iller öne çıkarken, şu anda en çok göç alan il Muğla olarak görülüyor.

Muğla-Bodrum'da yaz sezonunun yaklaşmasıyla birlikte, İstanbulluların yanı sıra Rus vatandaşlarının da ilgisi artmış durumda. Bölge genelinde konut talebi yükseliyor ve yıllık kiralamaya uygun konutlar kalmamış durumda. Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği Genel Sekreteri Serkan Zeki Öztuncay, "Turizm bölgesi olması ve göçün artmasıyla nüfusun 1.5-2 milyona çıkacağı" konusunda uyarıda bulundu.

Enflasyon Belirsizliği Sebebiyle Ev Sahipleri Sezonluk Kiracıları Tercih Ediyor

Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği Genel Sekreteri Serkan Zeki Öztuncay, yıllık kiralık sayısının azalması sebebiyle ev sahiplerinin sezonluk kiracıları tercih ettiğini açıkladı. Öztuncay, devletin yıllık kiralamalarda uyguladığı yüzde 25 zam sınırının, enflasyonun belirsizliği nedeniyle yeterli görülmediğini söyleyerek, "İnsanlar ‘enflasyon belli değil, neden sadece yüzde 25 artışla yetineyim?' diyor. Böyle olunca da yıllık kiralamaya pek yanaşmıyor buradaki mal sahipleri” diye konuştu.

Yıllık kiralık sayısının azalması sezonluk kiralık fiyatlarının da artmasına sebep oldu. Öztuncay'ın verdiği bilgiye göre, sezonluk kiralık fiyatları 150 bin liradan başlayıp, 5-6 milyon liraya kadar yükselebiliyor. Bölgeye talebin çok olmasından dolayı sezonluklar da boş kalmıyor ve hatta günlük veya haftalık kiralanıyor.

Yıllık kiralamalarda, kiracıların bir yılın kirasını peşin ödemeleri gerekiyor. Rakamlar ise 10 bin ile 20-25 bin lira arasında değişiyor. Ancak yıllık kiralamalara olan talep azalmış durumda.

Muğla'da Konut Krizi: Satılık ve Kiralık Ev Yok

Muğla, tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği bir yer olarak bilinse de son zamanlarda yaşanan konut krizi ile mücadele ediyor. Muğla Emlak Müşavirleri Meslek Odası Başkanı Ziya Ercan, Muğla merkezde konutların tamamen dolu olduğunu belirtirken, satış hareketliliği yaşanmadığını açıkladı. Fiyatların yüksek olması nedeniyle ev satışının da zayıf olduğunu ifade eden Ercan, "Ev soran çok ama ev yok, olanların fiyatları da çok yüksek. Kredi de yok. Bu nedenle çok satış hareketliliği yaşanmıyor." diye konuştu.

Ayrıca Muğla'da şu anda kiralık ev sıkıntısının da çok büyük olduğunu belirten Ercan, "Kira artışından ziyade ev yok. Satılıklarda da rakamlar bir hayli yüksek. Temel sıkıntı konut üretecek arsa olmamasında" dedi.