Kahramanmaraş’ ta 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17’ de ve ardından yaklaşık dokuz saat sonra meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerden sonra Borsa kapanmıştı. Borsa yaşanan deprem felaketinden sonra ilk üç gün içinde toplam %16.2 oranında değer kaybetti. Depremin üçüncü gününde işlemler kesildi. Bu bağlamda yatırımcılar Borsa’ nın ne zaman açılacağını merak ediyor. İşte detaylar…

Kahramanmaraş’ ta 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17’ de ve ardından yaklaşık dokuz saat sonra meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerden sonra Borsa kapanmıştı. Borsa yaşanan deprem felaketinden sonra ilk üç gün içinde toplam %16.2 oranında değer kaybetti. Depremin üçüncü gününde işlemler kesildi. Bu bağlamda yatırımcılar Borsa’ nın ne zaman açılacağını merak ediyor. İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek


Ülkemizde yaşanan deprem faciasından binlerce insan etkilendi. Bu bağlamda 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen iki büyük depremin ardından Borsa değer kaybetmeye başladı. Bunun ardından depremin üçüncü gününde Borsa yaşanan düşüş ile devre kesici uyguladı. Bununla Borsa’ da işlemler durduruldu. Bu bağlamda yatırımcılar Borsa’ nın ne zaman açılacağını merak edip araştırmaya başladı.

0x0-borsalar-ne-zaman-acilacak-borsa-kapandi-mi-1675948686189


Borsa Hala Kapalı Mı?


Borsa ve sermaye piyasasının değişimi, alınıp satılabilir menkul kıymetler, hisse senedi, stok, emtialar, istikraz, döviz, kontratlar ve opsiyon sözleşmesinin halka açık satıldığı ya da satın alındığı organize bir piyasadır. Sermaye piyasası, üretken faaliyetleri destekleyen bir yatırım mekanizması oluşturur ve borsa ise bu hedefe ulaşmak için kullanılan bir Pazar olarak tanımlanmaktadır.

Borsa, yatırımcıların faaliyetleri için güvenli bir ortam yaratılmasının yanı sıra güncel fiyatlara, düzenli işlem mekanizmasına ve gerçek zamanlı alışveriş yapmaya sahip olduğundan popüler bir yapıdadır. Yaygın borsa türlerine baktığımız zaman ise menkul kıymetler borsası, para piyasası, mal piyasası, hisse senedi piyasası, uluslararası döviz piyasası, opsiyon borsası, tezgah üstü piyasa, türev piyasası ve spot piyasadır. 


Borsa’ da gerçekleştirilen işlemlerde ve ne anlama geldiğine genel olarak değindik. Dolayısı ile böylesine büyük bir yapıda olan Borsa’ da işlemlerin durdurulması piyasada belirsizliklere yol açtı. Ancak ülkemizde meydana gelen deprem felaketinin on ili vurmasından kaynaklı Borsa’da ilk iki gün değer kaybetti. Bundan kaynaklı Borsa’ da işlemler durdurulduktan sonra kapatıldı. Bu bağlamda yatırımcılar Borsa’ nın ne zaman açılacağını merak ediyor. 

thumbs_b_c_ef65d921c91b6367d1397ad69e543819


Borsa İstanbul’ da Son Durum Nedir?


6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizin doğusunda bulunan Kahramanmaraş’ ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki depremden on il etkilenmiştir. Yaşanan deprem felaketi ile Diyarbakır, Mardin, Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Malatya, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana ve Osmaniye’ de meydana gelen depremde maalesef büyük yıkımlar yaşandı. Dolayısı ile bu illerde üzülerek belirtiyorum büyük can kaybı yaşandı. 


Yaşanan deprem felaketi Borsa’ yı da olumsuz etkiledi. Deprem felaketinin ilk üç gününde Borsa toplam %16.2 oranında değer kaybetti. Depremin yaşandığı üçüncü günde ise Borsa %7’yi aşan oranda düşüş yaşayınca ilkin iki sefer devre kesici uygulandı ancak sonrasında ise işlemler durduruldu. Ardından Borsa kapatıldı. Bunun ardından yatırımcılar Borsa’ nın ne zaman açılacağı sorusu gündemde yer aldı. 


Maalesef her geçen gün hem can kaybı hem de yararlı sayısının arttığı deprem felaketinin ardından Borsa’ da sert düşüş yaşandı. Yaşanan sert düşüş ile Borsa’ da işlemler durdurulup kapatıldı. Sosyal medyada’ da yatırımcılar yaşanan oynaklığa tepki olarak deprem sonrasında işlemlerin iptal edilmesi talebinde bulunmuştu. Ardından 8 Şubatta işlemler iptal edilip Borsa kapatılmıştı. 

Borsa İstanbul A.Ş’ den kamuya aydınlatma platformuna konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada “Deprem felaketi sonrasında yaşanan volatilite artışı ve olağandışı fiyat hareketleri nedenleriyle Borsamız Piyasalarının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir şekilde işleyişini teminen, Borsa İstanbul A.Ş. Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliği'nin 39 uncu maddesinin 1 inci fıkrası uyarınca Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki Pay ve Pay Endeksi Türev Pazarlarının 8 Şubat 2023 tarihinde saat 11:00 itibarıyla 5 iş günü süreyle (14 Şubat 2023 akşamına kadar) kapatılmasına ve kapatılan pazarlarda sağlıklı fiyat oluşumuna imkan sağlamayan düşük işlem hacmi de dikkate alınarak 8 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin BİAŞ Yönetmeliğinin "Emirlerin ve İşlemlerin Borsa Tarafından İptali" başlıklı 33 üncü maddesinin 1-c bendi uyarınca iptal edilmesine karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.