Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından borsa üçüncü günde işlemleri durdurulmuştu. Bu bağlamda yatırımcılar borsada son durumun ne olduğunu merak ediyor.

Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek

Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından borsa üçüncü günde işlemleri durdurulmuştu. Bu bağlamda yatırımcılar borsada son durumun ne olduğunu merak ediyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısının yatırıldığı fonların borsaya yatırılacak kısmı %10 dan %30’ a çıkartılarak tek hisseye yatırılan tavan %1’ den %5’e çıkarıldı. 

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7,6 ve 7,7 şiddetinde yaşanan deprem felaketinden 10 il etkilendi. Yaşanan bu felaketin ardından borsa değer kaybetmeye başladı. Yaşanan değer kaybının ardından borsa üçüncü günde kapatıldı. Bu bağlamda yatırımcılar borsadaki son durumu merak ediyor. Öte taraftan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) borsa değişikliği de resmi gazetede yayımlandı.

borsa-96yM_cover

BORSA’da Son Durum Ne?

Ülkemizde yaşanan deprem felaketi on ilimizi büyük oranda etkiledi. Hem hava şartlarının kötü olmasından hem de yaşanan depremin şiddetinden kaynaklı vatandaşlar oldukça zor anlar yaşadı. Bununla birlikte borsada da değer kaybı yaşandı. Yaşanan değer kaybının ardından işlemler durduruldu. 

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki depremin ardından borsada işlemler durdurulmuştu. Bu bağlamda baktığımız zaman borsa depremin ilk üç günde toplam %16,2 oranında değer kaybetti. Yaşanan değer kaybından sonra üçüncü günde devre kesici uygulandı ve işlemler durduruldu. Piyasada yaşanan belirsizlikten dolayı yatırımcılar borsanın ne zaman açılacağını merak ediyor. 

Geçtiğimiz hafta Kahramanmaraş merkezli Pazarcık ve Elbistan’ da meydana gelen deprem borsayı da etkiledi. Borsa İstanbul’ da sert düşüş yaşandı. Bu bağlamda BIST endeksi geçtiğimiz hafta ilk iki gün toplam %9,85 oranında değer kaybederek 4.505,34 puan gerilediğini ifade edebiliriz. Kapatılan borsanın beş iş günü boyunca kapalı kalacağı söylenmişti. 

Borsa İstanbul A.Ş.’ den Kamuyu Aydınlatma Platformu’ na (KAP) yapılan açıklamada, “Deprem felaketi sonrasında yaşanan volatilite artışı ve olağandışı fiyat hareketleri nedenleriyle Borsamız Piyasalarının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir şekilde işleyişini teminen, Borsa İstanbul A.Ş. Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliği'nin 39 uncu maddesinin 1 inci fıkrası uyarınca Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki Pay ve Pay Endeksi Türev Pazarlarının 8 Şubat 2023 tarihinde saat 11:00 itibarıyla 5 iş günü süreyle (14 Şubat 2023 akşamına kadar) kapatılmasına ve kapatılan pazarlarda sağlıklı fiyat oluşumuna imkan sağlamayan düşük işlem hacmi de dikkate alınarak 8 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin BİAŞ Yönetmeliğinin "Emirlerin ve İşlemlerin Borsa Tarafından İptali" başlıklı 33 üncü maddesinin 1-c bendi uyarınca iptal edilmesine karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi. Bu bağlamda borsanın bu akşam açılması beklenmektedir. 

borsa-Oug6_cover

BES’ te BORSA Değişikliği Resmi Gazetede!

Borsanın kapatılmasının ardından yatırımcılar borsanın ne zaman açılacağını merak ediyordu. Ülkemizde binlerce insanın ölümüne yol açan deprem felaketinin üçüncü gününde borsa işlemleri durdurulmuştu. Bu bağlamda düşük hacimde yaşanan değer kaybının telafisi açısından bazı tedbirler alınmaya başlandı. Dolayısı ile ilk düzenleme bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı portföyünde borsa payının arttırılması şeklinde oldu. 

BES ile ilgili olarak Resmi Gazete’ de yayımlanan düzenleme kapsamında devlet katkısı portföyünde fonların borsa payı %10’ dan %30’a çıkarıldı. 

Yönetmelik kapsamında tek bir hisse senedine fon portföyünün %1’ inden fazla yatırım yapılmayacağı sınırlaması da %5 olarak değiştirildiği belirtildi.

Öte taraftan nakit olarak ödenen devlet katkısı fon portföyünün; bankalar tarafından çıkarılan ve borsada işlem gören borçlanma araçları, kaynak kuruluşu bankalar olan varlık kiralama şirketlerinde ihraç edilen kira sertifikalarında ya da “Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiş derecelendirme kuruluşları tarafından yatırım yapılabilir seviyeye denk gelen derecelendirme notuna sahip teminatlı menkul kıymetler ile varlık veya ipoteğe dayalı menkul kıymetlerde değerlendirilmesindeki pay ise yüzde 20'den yüzde 15'e düşürüldü” şeklinde belirtildi. 

Resmi Gazete’ de yapılan düzenlemeye göre “BIST 30, BIST likit banka, BIST banka dışı likit ve BIST katılım 30 endekslerindeki paylara söz konusu fon portföyünün %10’ dan az olmamak üzere borsa yatırım fonları katılma payları aracılığı ile yatırım yapılacak” şeklinde ifade edildi.