Medeni hukuk ve laikliği hedef alan açıklamaları nedeniyle tepki çeken eski GATA Başhekim Yardımcısı Ali Edizer 5 Ekim 2020’de görevden alınmış ancak 9 Mart 2021’de Ankara Güdül Devlet Hastanesi’nde yeniden göreve başladığı anlaşılmıştı.

GATA Başhekim Yardımcısı olarak görev yapan Ali Edizer, sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle görevinden alınmış ancak daha sonra başka bir kurumda, Güdül İlçe Devlet Hastanesi'ne gönderildiği ortaya çıkmıştı.

Medeni hukuk karşıtı Ali Edizer, görevden alınmayıp sadece gelen tepkiler üzerine zorunlu bir aksiyon olarak gönderildiği Güdül İlçe Devlet Hastanesi’nden memnun kalmayıp kararın iptali için idari mahkemeye dava açmıştı.

Medeni kanunu hedef alarak erkeklere yönelik "ikinci eşi alın" çağrısıyla özellikle sosyal medyada büyük tepki çeken eski GATA Başhekim Yardımcısı Ali Edizer'in gönderildiği Güdül İlçe Devlet Hastanesi'nden eski görev yeri GATA'ya döndüğü iddia ediliyor.

ali-edizer-ikinci-es

Bu iddia ise öyle boşuna değil zira Ali Edizer kendi sosyal medya hesabından bizzat kendi paylaşımı olan “Güdül'e veda zamanı. Bir hukuksuzluk daha izole edildi. İnşallah sırada GATA'ya dönüş var. Birikim ve gayretleriyle mücadelemizde büyük payı olan avukat arkadaşlarımı tebrik ediyorum” açıklaması yaptı.

Medeni hukuk kanunlarının resmi olarak henüz değişmediği ülkemizde yine resmi bir makam olan Ankara 15. İdare Mahkemesi kararını şahsın lehine verdi. Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün Edizer'in, Güdül'de görevlendirme işleminin hukuka aykırı olduğunu söyledi. Buna göre doktorun yeniden eski hastanesinde görev yapması kararlaştırıldı iddiası var.

127520

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Karar sonrası Ali Edizer sosyal medyadan avukatlarını tebrik edip Gata’ya dönüşünü duyurdu. Gelinen noktada, alınan karara ve sonuca göre erkeklere “ikinci eş alın” çağrısında bulunan bir devlet memurunun görevden uzaklaştırılması değil aksine eski görevine geri dönmesi gerekliliğine karar verildi gözüküyor, zira doğruysa buradan çıkartılacak sonuç, bir devlet memurunun görevi başında bu çağrıyı yapması herhangi bir sorun içermiyor.