TCDD’yi holdingleştirmeye yönelik çalışma yaptıklarını açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıklamaları ile gündem oldu.

Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun, TCDD'de işletmeyle ilgili yeni bir modele ihtiyaç duyulduğunu açıklaması ve sonrası dikkat çekti.

Yapılan ve tepki alan birçok özelleştirmenin ardından TCDD'nin holdingleştirilerek özelleştirilmesi de "yine yeniden" gündeme geldi.

ATAMIZI 80. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE SAYGIYLA MİNNETLE ANIYORUZ - TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü

Karaismailoğlu yaptığı açıklamada “Bir dönem TCDD'nin taşıma kısmı ayrılmaya çalışıldı ama sonuç alınamadı. Altında çeşitli şirketlerin olacağı holdingleşme modeli planlandı. Biz şimdi benzer bir model üzerinde çalışıyoruz” diyerek "özelleştirme" haberini vermiş oldu.

Karaismailoğlu yaptığı bu açıklama ile Özelleştirme İdaresi'nin 2016 yılında hazırladığı kısa, orta ve uzun vadeli özelleştirme planlarını yine akıllara getirdi.

Mevzu bahis planda Taşımacılık AŞ aracılığı ile demiryolları hatlarının işletme hakkı devredilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi öngörülüyordu ki Mayıs 2016'da Özelleştirme İdaresi tarafından hazırlanan planda kısa, orta ve uzun vadeli özelleştirme kapsamına alınacak kamu kuruluşları yer alıyordu.

TCDD-Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları 🇹🇷 on Twitter:

Evde Bakım Parası 12 Ocak 2023'te Hesaplara Yatırıldı mı? Sosyal Yardım Ödemesi Hangi Şehirlere Yattı? Evde Bakım Parası 12 Ocak 2023'te Hesaplara Yatırıldı mı? Sosyal Yardım Ödemesi Hangi Şehirlere Yattı?

Deniz Bilici Göçmen'in haberine göre 6461 sayılı ‘Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi (TDUS) Hakkında Kanun' 24.04.2013 tarihinde yürürlüğe girmişti ve Demiryollarında serbestleşmenin önünü açan düzenleme kapsamında kurulacak TCDD Taşımacılık A.Ş.'nin oluşumuna yönelik hazırlık çalışmaları devam ediyor.

" Taşımacılık A.Ş. kapsama alınarak demiryolları hatlarının ‘İşletme Hakkı Devri' yöntemi ile özelleştirilmesi sağlanabilir" denirken Demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi ve Türkiye Cumhuriyet Devlet Demiryolları'nın yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında kurulan TCDD Taşımacılık A.Ş. 2017'de faaliyetlerine başlamıştı.

Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi #Atatürk #TCDD - YouTube

Bu kapsamda yüksek hızlı trenler, konvansiyonel trenler, kent içi banliyö trenleri, Marmaray, Başkentray TCDD Taşımacılık tarafından işletiliyor ve şirketin kurulma amacıyla birlikte özelleştirme girişimleri henüz hayata geçirilememişti.

Ve tüm bu bilgilerin ışığında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun yaptığı bu son açıklama da 2016'da planlanan işletme hakkı ile özelleştirme yönteminin yine ve bu defa daha ciddi bir şekilde masada olduğunu gösterdi.

TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi - Wikiwand