Yabancılara Türk vatandaşlığı için konut ve emeklilik sistemi kararı Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile yine gündeme geldi. Ucuzluğuna alışıldı ama bu defa dikkat çeken emeklilik sistemi oldu

Yeni düzenlemeye göre en az 400 bin dolar döviz tutarında taşınmaz satın alınması durumunda Türk vatandaşlığına hak kazanılabileceği gibi ayrıca, en az 500 bin dolarla bireysel emeklilik sistemine giren yabancıların da vatandaşlık alabilecek.

Gözden kaçırmayın

Atatürk Havalimanı İçin Skandal Bir İddia Daha! Erdoğan Neden Kendine Özel Bıraktı? Yeni Limanı Neden Kullanmıyor? Atatürk Havalimanı İçin Skandal Bir İddia Daha! Erdoğan Neden Kendine Özel Bıraktı? Yeni Limanı Neden Kullanmıyor?

Gelen tepkilerin ve aslında konut fiyatlarındaki fahiş yükselişin ardından konutla Türk vatandaşlığının 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Alışılan vatandaşlık kararları daha doğrusu yabancılara konut satışları sonrası, şimdi dikkat çeken ise Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre en az 500 bin dolar katkı payı ile emeklilik sistemine katılanlar da Türk vatandaşlığı alabilecek olması oldu.

500 BİN DOLAR İLE BES’E GİREN DE VATANDAŞLIK

Yönetmelikte yapılan değişiklikle, artık en az 500 bin dolar veya karşılığı döviz tutarında katkı payı ile bireysel emeklilik sistemine (BES) giren ve 3 yıl sistemde kalan yabancılara da Türk vatandaşlığı verilecek. 

Karar bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Hayırlı olsun.