Yakalayıp yayınladığı "yolsuzluk dosyaları" ve "çoklu maaşlar" ile dikkat çeken CHP'li Deniz Yavuzyılmaz, son olarak İstanbul'daki Formula 1 Pisti projesindeki skandalı ortaya çıkarttı.

İstanbul'daki Formula 1 Pisti projesindeki otel ve konaklama evlerinin hiç yapılmadığı ve buna rağmen yüklenici firmaya yaptırım uygulanmadığını açıklayan Yavuzyılmaz suç duyurusunda bulundu.

Pegasus’tan Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Uçak Hedefi Pegasus’tan Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Uçak Hedefi

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Yap-İşlet-Devret modeliyle faaliyete geçirilen ve bol reklam ile akıllara kazınan İstanbul Tuzla'daki Formula-1 pisti inşaatını, Vakıflar Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü'ndeki görevli ilgili kişi ve kişiler hakkında "Görevi kötüye kullanmak" ve "Edimin ifasına fesat karıştırmak" suçlarının işlendiği gerekçesiyle yargıya taşıdı.

T.C. Tuzla Belediyesi Resmi Web Sitesi : Formula 1

Sayıştay raporlarına yansıyan bilgiye göre Vakıflar Genel Müdürlüğü, projenin ihalesini 20 Mayıs 2003'te yapmıştı ve ihaleye göre pist projesinde yer alan otelin ön kabulünün 2006'da yapılması ve 2023 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devretmesi gerekiyordu ki aradan geçen zamanda ön kabulü bırakın, ortada bir otel bile olmadığı görüldü.

Skandal durum Sayıştay raporuna da şöyle yansıdı:

Zaytung FotoHaber - F1 pilotları, start öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dağıttığı keyif çayıyla moral depoladı...

"İş bitim tarihi üzerinden takriben 15 yıl geçmiş olmasına rağmen idare tarafından sözleşmede öngörülen müeyyideler uygulanmadığı gibi, eksik imalatın yapılmasına yönelik herhangi bir girişimde de bulunulmamıştır.

İlgili işin ihalesinde öngörülen otel, konaklama evlerinin yaptırılması, sözleşmede öngörülen müeyyidelerin uygulanması ve geçici kabulün bir an önce yapılması gerekmektedir."

Bu sayıştay raporunun ilgili bölümlerini Yavuzyılmaz sosyal medya hesabından şu ifadeler ile paylaştı;

Erdoğan'ın himayesi' yetmedi: F1 2018 yarış takviminde Türkiye yok - Diken

"Yap-İşlet-Devret’le yapılan Formula 1 Pisti Projesi kapsamında inşa edilmesi gereken Otelin buharlaştırıldığını tespit ettik. 2023 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmesi gereken otel ortada yok! Kayıp Otel’le ilgili suç duyurusunda bulundum!"