Bankada parası olanları ilgilendiren karar açıklandı.

İzmir'de bilgisi dışında iki ayrı hesabından başka hesaplara 163 bin 480 TL para transferi yapıldığını iddia eden bir müşteri yargıya başvurdu ve mahkemenin bilirkişi heyeti raporunda da banka sorumlu tutuldu.

İç mimar ve turizm firması sahibi Zekeriya Bozkurt, geçen yıl 18 Şubat günü saat 00.23'te bir bankanın çağrı merkezi görevlisi tarafından arandı ve hesabından para çekildiği ve bilgisinin olup olmadığını soruldu.

Bozkurt, iki ayrı hesabından rızası olmadan toplam 163 bin 480 TL para çekildiğini fark etti ve aynı gün Polis Merkezi'ne giderek havalenin yapıldığı hesap sahipleri S.Y. ve M.E.A.'dan şikayetçi oldu.

Zekeriya Bozkurt, konuyu bankanın kusurlu bulunduğu gerekçesiyle mahkemeye taşıdı ve avukatının başvurusuyla İzmir 2'nci Tüketici Mahkemesi'nde dava açıldı.

2 hafta önce bilirkişi tarafından yapılan inceleme tamamlandı ve heyet raporunda, "Davacının bankacılık ve kişisel bilgilerinin üçüncü kişilerin eline geçmesi sonucu, davalının bankacılık sistemine (çağrı merkezi/telefon ya da internet bankacılığı) tek kullanımlık SMS şifre gönderilmeden giriş yapılması sonucu önce küçük miktarlı para transferlerinin gerçekleştirilmesi, daha sonra mobil bankacılık sisteminin yüklenmesi sonrası yüksek miktarlı para transferinin davalı bankanın yeterli risk-teyit mekanizmalarına ait doğrulamaları gerçekleştirememesi sonucu meydana geldiği kanaati oluşmuştur" denildi.

Sadece 3 Gün Süre Kaldı! Garanti Bankası Açıkladı! Banka Hesabı Olanlar İşlem Yapması Gerekiyor Sadece 3 Gün Süre Kaldı! Garanti Bankası Açıkladı! Banka Hesabı Olanlar İşlem Yapması Gerekiyor

Avukat Nazlı Demir, "Müvekkilim bize başvurduktan sonra savcılık aracılığıyla hem Zekeriya Bozkurt hem de paranın transfer edildiği kişilerin hesabına bloke konulmasını istedik. Bankadan bize bloke konulduğu bilgisi iletildi. Ancak sonrasında blokenin konmadığını öğrendik. Tüketici Mahkemesi'ne başvurarak davamızı açtık.

Davayı açma gerekçemiz şöyle. Müvekkilin hesabından para çıkışında önlem alınmaması. Ayrıca gerekli blokelerin konmaması nedeniyle şüphelilerin eline bu paranın geri dönülemez şekilde geçmesi. Gelen bilirkişi heyet raporuna göre müvekkilim tamamen kusursuz, bankanın ise kusurlu olduğu ortaya çıktı" dedi.

Konuya ilişkin bankanın dolandırıcılık ve suç şüphesi olan işlemlerde önceden tedbir almak zorunda olduğunu vurgulayan Avukat Nazlı Demir, "Banka bu nedenle gerekli sistemi oluşturmak zorundadır. Ancak gerekli sistemi oluşturmadığı için bu para transferinin bankayı arayarak mı yoksa mobil uygulama kullanılarak mı yapıldı bilmiyoruz. Bizim düşüncemiz; Zekeriya Bozkurt'un kimlik bilgilerini ele geçiren kişilerin bankayı arayıp bu transfer işlemini gerçekleştirdiği yönündedir. Banka ses analizlerini saklamaktadır. Davanın sonuçlanması halinde emsal bir karar çıkacaktır. Tüketicileri uyaralım. Siz de eğer habersiz gerçekleşen banka işlemlerinden mağdur olduysanız, konuyu Tüketici Mahkemesine taşıyın" şeklinde bilgi paylaştı.