Senenin bitmesine az bir zaman kalmışken çalışan ve emekliler büyük bir merakla açıklanacak zam oranlarını bekleniyor.

Emekli, memur, asgari ücretli 1 Ocak zamlı maaşları açıklandı. Bu tabloya bakan 2023 maaşını öğrendi! Bu konuda zaman zaman haberler çıksa da bu haberlerin doğrulanması adına resmi açıklama yapılması gerekmektedir. Ocak ayında asgari ücretlilerin yanında milyonlarca kişinin de maaşlarında artış olacak. Henüz ne kadar artış yapılacağı belli olmasa da uzmanlar enflasyon oranları ve geçmiş maaş artışları üzerinden birtakım tahminlerde bulunuyorlar.

Şu an birçok uzman yüzde 15 oranında bir zam geleceğini tahmin ediyorlar. Eğer tahmin edildiği gibi olursa Bağ-Kur ‘lu emeklilerin 4.800 TL civarına çıkacaktır. SSK’lı emeklilerin maaşı ise 5.000 TL’nin üzerinde olacaktır. Memur maaşlarında ise kıdem ve pozisyona göre değişmekle birlikte en düşük maaş 10.000 TL’yi geçecektir. 

Enflasyon Zamları Maaşları Yükseltecek 

Çalışanların ve emeklilerin maaşlarının ne kadar artacağını enflasyon oranları belirleyecek. Şu anlık gözüken yüzde 65 oranında bir enflasyon üzerinden değerlendirme yapılacak. Ama son iki ayda enflasyonda bir düşüş yaşanırsa bu durumda enflasyon yüzdesi de düşecek ve maaşların artışı çok daha az olacaktır. Bunun yanında ek iyileştirme olup olmayacağı konusu da gündemde. Emekliler için taban aylık ödemesi temmuz ayında 3,500 TL’ye yükseltilmişti.

Eğer ocak ayında taban aylıklarda da bir artış yapılırsa bu durumda maaşlarda hatırı sayılır bir yükseliş olmasını sağlayacaktır. Maaşların artışında kullanılabilecek birçok formül bulunmakta. Komisyonun hangi formülü uygulayacağı ise aralıktan sonra belli olacak. 

Maaşlar Ne Kadar Artacak 

Henüz komisyon toplanmadığından dolayı maaşların ne kadar artacağı konusunda verilen tüm bilgiler tahminden öteye geçemezken enflasyonun seyrinin olumlu yönde değişmemesi durumunda çalışanlar 1.500 TL ile 3.000 TL arasında zam alacakmış gibi görünüyor. Yine sosyal medyada uzmanların yazdıklarına bakacak olursak en çok artışı asgari ücretliler ve memurlar alacak. Fakat 3600 ek gösterge uygulaması da yürürlüğe girerse memur emeklilerinin maaşlarında da büyük bir artış olabilir. Görünen o ki bu sene maaş artışlarında ek göstergeler büyük önem taşıyacak. Çünkü asgari ücretlilere ikramiye verilmesi gibi konularda gündemde yer alıyor.  

PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek! PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek!

ilan365.net özel haber