Milyonlarca asgari ücretli vatandaşlarımıza ek ödemeler yapılacak. Daha önce hiçbir şekilde ek ödeme ve ikramiye alamayan asgari ücretli vatandaşlarımızın bundan böyle düzenli yapılacak olan ödemelerden istifade edebilmesi sağlanacak.

Milyonlarca asgari ücretli vatandaşlarımıza ek ödemeler yapılacak. Daha önce hiçbir şekilde ek ödeme ve ikramiye alamayan asgari ücretli vatandaşlarımızın bundan böyle düzenli yapılacak olan ödemelerden istifade edebilmesi sağlanacak. Sevindiren haberin detaylarına göre her asgari ücretli işvereninden 790 TL ek ödeme alabilecek. Ancak sadece bu hakkını bilenler ve gerekli talimatlara uyan vatandaşlarımız bu haktan yararlanabilecek. Bilmeyenler ve haberi olmayan tüm asgari ücretli çalışan vatandaşlarımızın bu durumdan faydalanabilmesi neredeyse imkânsız olacak. İşte ayrıntılar…Asgari ücretli vatandaşlarımız için her zaman sadece yılda bir defa zam yapılır, yılbaşı zamanı aldıkları zam ile beraber bir yıl boyunca çalışırlar. Asgari ücretli vatandaşlarımız bu zamana kadar alamadıkları tüm ödemeleri alabilecekler. Asgari ücretli vatandaşlarımıza yapılacak olan 790 TL ek ödeme ve ikramiye ödemesi hala yürürlüğe girmedi ancak Eylül ayından sonra bu ödemeleri alma ihtimalleri çok yüksek. Korona virüs ile mücadele de zor günler geçiren vatandaşları rahatlatacak bir haber geldi. Asgari ücretli vatandaşları ek ödeme yapılması konusu gündemde. Birçok vatandaşın henüz bu ödemelerden haberi yok. Haberdar olan vatandaşlar ise ödemelerin nasıl hesaplanacağı ve ne zaman yapılacağı ile ilgili yeterli bilgiye sahip değil. Bundan böyle tüm asgari ücretli vatandaşlarımıza ek ödemeler yapılabilecek ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece hakkını aramayı bilen vatandaşlarımız bu ödemelerden faydalanabilirler.ASGARİ ÜCRETLİLER NASIL 790 TL EK ÖDEME ALIR?Asgari ücretli çalışanlarımız ayda 30 gün çalışır. Yani hafta sonu tatilleri dâhil edildiğinde normal şartlarda olması gereken 30 günlük ücrettir. Ancak yılda sadece 7 kez tekrarlayan 31. Gün sebebiyle vatandaşlarımızın 1 günlük daha hakkı olur. Bu bir günlük ödemenin bedeli ise 98,10 TL üzerinden hesaplanır, 7 ile çarpıldığında ise 686,7 TL yapar. Ancak 100 TL ödeme daha hakkı bulunan işverenler dolayısı ile beraber bu düz hesap 790 TL’ye çıkartılabilir. Normal şartlarda 786 TL olması gereken bedelin top düz hesap yapılması ve vergilerinin ödenmesi sonucunda 790 TL’ye düşürülür. Ödemelerin yapılabilmesi genellikle yıllık toptan olur ya da her 31 çeken ay fazla ödeme maaş olarak gönderilir.KİMSE BU HAKKINI BİLMİYOR!

Emekliye yüzde 30 zam verileceği açıklandı! Emekliler bu habere bayram edecek! Emekliye yüzde 30 zam verileceği açıklandı! Emekliler bu habere bayram edecek!


Hiçbir vatandaşımız bu hakkını bilmiyor, aslında herkes biliyor ancak ödenmemesi gereken bir ücret gibi görülebiliyor. Bu nedenle her asgari ücretli vatandaşımızın 98,10 TL’lik fazla hakkı bulunmaktadır. 30 günlük alınan ücretler evet doğru ancak 31. Gün için işverenler çalışanına ödeme yapmamaktadır. Bu ödeme çalışan işçinin hakkı olduğu gibi resmi bir karşılıkta bulabilmektedir. Milyonlarca asgari ücretli çalışan bu durumun farkında ancak işveren bu ödemeyi yapmadığı için herhangi bir sonuç alınamamaktadır. Yıl içerisinde 31 gün çeken toplam 7 ay bulunmaktadır. Bu 7 ay için toplam 790 TL civarında para alınması gerekmektedir. Eğer bir kişi vergileri ödenmiş olan toplam ücreti 686 TL ‘ye kadar alırsa bu ödemede herhangi bir problem yoktur ancak açıkta kalan inisiyatif bir ödeme daha vardır. İşçi 100 TL daha fazla ödeme aldığı zaman yıllık toplam ikramiyesini tamamlamış olur. Ancak devlet bu ödemeler ile alakalı herhangi bir duyuru yapmıyor. Ayrıca resmi bir hak olarak tanınan fazla ücretin işçiye ödenmemesi suçtur.