Günümüzde emeklilikte yaşa takılanlar Hükümetten gelen olumlu haberleri beklemektedir. Bu nedenle şu an birçok farklı haber sosyal medya sitelerinde ve haber sitelerinde dolanmaktadır.

Henüz hükümet tarafından açıklanmış müjde sayılabilecek bir haber bulunmamaktadır. Ama bazı özel şartları taşıyan kişiler borçlanma yoluna giderek erken yaşlarda emekli olabilmektedirler. Bunun haricinde şu anlık erken emekli olmak için başka bir yol bulunmamaktadır. Ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız birçok sitede bulunan emeklilik yaşı hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. İşe giriş tarihinizi ve çalıştığınız gün sayınızı ve bunun gibi basit birkaç bilgiyi daha girerek kısa süreler içinde emeklilik bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Erken emeklilik için nasıl bir yolun izlenileceği ve erken dönemde emeklilik şartlarıysa merak ediliyor!

Erken Emeklilik Şartları

Emekli olma konusunda kişilerin yaşları büyük bir öneme sahiptir. Kişinin öncelikle emekli olmak için gereken yaşı doldurmuş olması gereklidir. 1999 öncesi işe girmiş olan kişiler çok daha erken emekli olabilirken bu tarihten sonra işe başlayanlar için emeklilik yaşı daha yüksektir. Erkeklerle kadınlar arasında da emeklilik şartları değişiklik göstermektedir.

Kadınlar erkeklere göre daha erken emekli olabilmektedir. İşe girilen zamana göre emeklilik gün sayısı da değişiklik göstermektedir. Gün sayısını tamamlamak emekliliğe hak kazanmak için oldukça mühimdir. Tüm bunlar ışığında erkenden emekli olabilmek 18 yaşından itibaren bir işe girip en azından sigortanızı başlatmanızı tavsiye ederiz.

Borçlanma ile Emekli Olmak

Borçlanabilmek erken emekli olma yöntemlerinden biridir. Erkekler askerliklerini kadınlar ise doğum sürelerini borçlanarak emeklilik sürelerine ekletebilmektedir. Bu durum özellikle emekliliğini doldurmak için gün sayanların oldukça işine yaramaktadır. Bunun için tek yapmanız gerek SGK’ ya gidip doğum belgelerinizi ya da askerlik yaptığınızı gösterir belgeleri ibraz etmektedir.

Meclis Onayladı Emeklilik Hayal Olmaktan Çıktı! Sigorta Prim Düzenlemesiyle EYT'den Sonra Bir İlk Yaşanıyor! Meclis Onayladı Emeklilik Hayal Olmaktan Çıktı! Sigorta Prim Düzenlemesiyle EYT'den Sonra Bir İlk Yaşanıyor!

Daha sonra borçlanmak istediğiniz gün sayısı kadar size ödemeniz gereken bir meblağ çıkarılır. Bu meblağı ödedikten sonra artık o günlerde sizin sigortalı gün sayınıza eklenmiş olur. Bu sayede çok daha erken gün sayısını doldurarak erkenden emekli olabilmiş binlerce çalışan bulunmaktadır.