SGK durumu iyi olmayan kimselerin daha iyi koşullarda yaşayabilmesi için birçok farklı yardım paketini onlarla buluşturmaktadır. Bu yardım paketlerinden birisi de yetim kız çocukları içindir.

Bugün belli oldu! Vatandaş başvuru sırasına girdi! SGK'ya bu belgeyle başvurun! Anında 3 yıllık maaşınızı peşin alın! Kızların yuvalarını daha rahat kurabilmesi için onlara 2 yıllık maaşları peşin verilmektedir. Ama bu parayı almaları için 5 yıllık hak düşme süresinin geçmesi ön koşuldur. Ödeme bizzat SGK tarafından yapılmaktadır. Ayrıca evlenen vatandaşlara 24 maaşa kadar çeyiz ödemesi de yapılabilmektedir. Bu paketlerin açıklanmasıyla beraber evlenme hazırlığı yapan on binlerce kişi mutlu olmuştur. Detaylar ilerleyen dönemlerde belli olacaktır. Evlenen yetim çocuklar için farklı avantajların da devreye girdiği biliniyor. Peki, bunun için şartlar neler? Bir evrak vs isteniyor mu? İşte detaylar!

Evlilik Cüzdanı Yeterli

Bir defalık ödenen çeyiz parasını almak için yapılması gereken oldukça basittir. Evlilik cüzdanınızı aldıktan sonra cüzdan ile birlikte SGK’ya başvurmak yeterlidir. Daha sonra sizin çeyiz paranız aldığınız aylığa göre hesaplanır. Ardından belirttiğiniz banka hesabına paranız yatırılır. Durumu iyi olmayan ama evlenmek isteyen birçok kişi verilen bu paralar sayesinde çok daha rahat bir şekilde evlenebilecektir.

Çiftler mobilyalarını ve beyaz eşyalarını bu paralar sayesinde alarak evlilik hayatlarına başlama şansı bulacaktır. Eğer yetimseniz ve ölüm aylığı alıyorsanız evlenirken bu çeyiz paranızı almayı unutmamanızı tavsiye ederiz. Peki, ödeme toplanda ne kadar olacak ve nasıl yapılacak? İşte ayrıntılar!

Faizsiz Kredi Almadan Önce İncelenmesi Gerekiyor, 100.000 TL'ye Kadar O Banka Kredi Veriyor Faizsiz Kredi Almadan Önce İncelenmesi Gerekiyor, 100.000 TL'ye Kadar O Banka Kredi Veriyor

Çeyiz Hesabına Ne Kadar Ödenir?

Evlilik yaparken yetim çiftlerin işini kolaylaştıran çeyiz hesabına yatırılacak meblağlar birbirinden farklı olabilmektedir. Eğer ki kişiler bankada bir çeyiz hesabı açar ve burada bir miktar birikim yaparsa ve 27 yaşından önce evlilik yapmaya karar verirse devlet bu kişilere de yardımcı olabilmektedir. Devletin verdiği katkılar yıldan yıla değişmekte ve bu sayede verilen meblağlar enflasyona yenilmemektedir. Geçen sene kişilere ödenen yardım 7500 TL civarındaydı bu yıl ise bu rakam yükselmiş ve 9000 TL civarına çıkmıştır. Eğer çiftler bu destekten ayrı şekilde yararlanırlarsa 18000 TL’ye kadar katkıyı evlenirken alabilmektedir.