Ev hanımlarına devlet destekli yardım paketleri başvuruları devam ediyor. Güncel maddi destek paketleri ev hanımlarının başvuru yapması halinde destek alabilmelerine olanak sağlıyor.

Pek çok ev hanımı para desteği için bu paketleri bekliyordu. Pek çok farklı alanda başvuru yapabileceğiniz paket bulunmaktadır. Emekli maaşı bulunmayan yaşlı ev hanımlarına 672 lira aylık ödeme yapılır. Yapılan ödemeler PTT üzerinden ev hanımlarına ulaştırılır. Belirlenen bu para geliri olmayan yaşlılar için ihtiyaç ve düzenli kira ödenmesi adına pandemi sürecinde devlet tarafından yapılır.

Ev Hanımlarına Maddi Destek Başvuru Listesi

Aktif olarak başvuruya açık olan maddi destek yardımları seçeneklerine başvurular başladı. Aktif paketlerin listesi ise şu şekildedir;

10-11-12-13 Nisan Tarihlerinde Maaş Alan Emeklilere, Devlet Destekli, 12111 TL Ödeme Veriliyor! 10-11-12-13 Nisan Tarihlerinde Maaş Alan Emeklilere, Devlet Destekli, 12111 TL Ödeme Veriliyor!

·         Pandemi nedeni ile sosyal destek paketi

·         Ev hanımlarına 1000 TL maddi para

·         Aile ve sosyal politikalar bakanlığı maddi yardımı

·         Valiliklerin vermiş olduğu yardımlar

·         Belediyelerin vermiş olduğu yardımlar

·         E devlet elektrik yardımı başvurusu

Bu yardımların birçoğu daimi olarak devam eden hizmetler arasında iken bir kısmı da pandemi sürecinden dolayı ev hanımlarına yapılan yardım paketleridir.

E-Devlet Üzerinden Başvuru Yapma

E-devlet üzerinden pandemi sürecinden kaynaklı yardım başvuruları yapılabilir. Web tarayıcısı üzerinden e-devlet'e bilgileriniz ile giriş yaparak pandemi sosyal destek ön baraj sorusu şeklinde aratma yapmanız gerekir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik bilginizin son rakamına bakarak başvuru gününüzü kaçırmamanız gerekir.

·         T.C. kimlik numarası 0 ile bitiyorsa pazartesi günü

·         2 ile bitiyorsa salı günü

·         4 ile bitiyorsa çarşamba günü

·         6 ile bitiyorsa perşembe günü

·         8 ile bitiyorsa cuma günü

T.c. kimlik numaranızın son rakamına göre belirtilen gün içerisinde sisteme girerek başvuru yapıp sonucun uzun açıklama gününü bekleyebilirsiniz.

Ev Hanımlarına 1000 TL Maddi Destek

1000 TL maddi destek yardımı ev hanımlarına pandemi süreci dolayısıyla sunulan sosyal destek paketlerindendir. Yine bu yardımı e-devlet üzerinden başvuru yaparak PTT aracılığı ile alabilirsiniz. Ayrıca sadece pandemi sürecinde değil durumu olmayan vatandaşlara düzenli olarak da 1000 TL yardım sosyal politikalar bakanlığı tarafından verilir. Bakanlığın vermiş olduğu yardım için ilçe veya elinizde yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum yapmış ev hanımlarına 2015 yılından itibaren doğum yardımı verilmektedir. İlk bebek için toplamda 300 TL, ikinci bebek için toplamda 400 TL, üçüncü bebek için ise toplamda 600 TL ev hanımlarına doğum yardımı yapılır. Doğum yardımı yine e-devlet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu yardımdan faydalanabilmek için 2015 yılı sonrasında doğum yapmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak gerekir.