Cumhurbaşkanı'nın onayı ile emeklilere ve asgari ücretli çalışanlara yapılacak yardımlar 2022 yılı itibari ile arttı. Belirlenen yardımlardan faydalanabilmek için Alo 144 Sosyal Yardım Hattı'nı arayabilirsiniz. Böylece hızlı bir şekilde destek paketinden yararlanabilirsiniz!

Cumhurbaşkanından bugün geçti Emekli olanlara ve asgari ücretli çalışanlara 30.000 TL ödenecek. Yaşadığınız şehirdeki Sosyal yardımlaşma vakıflarına gidebilir ya da aile ve Sosyal hizmetler il müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Başvuru esnasında kimlik belgeniz olması zorunludur. Asgari ücretliler için yapılması planlanan bu düzenleye göre asgari ücretlilere tam 30 bin TL ödeme yapılması gündemde! Peki, bu kapsamda hangi ödenekler sağlanacak?

Hangi Ödenekler Sağlanacak?

İşe yönlendirme teşviki adı altında 18 - 55 yaş aralığına sahip vatandaşlara yol parası, tıraş ücreti gibi kişisel ihtiyaçlarını gidilebilmesi için maddi destek sağlanacak. Bu ödenek yılda en çok 3 kez verilecektir. 40 lira ile 100 lira arasında değişecektir. Evde bakım ödemesi alanlar 2022 yılının başlarında ödeneklerin de zam aldılar.

Toplamda 1797 lira oldu. İhtiyaç sahiplerinin evlerini yapıp onlara binmesi veya eşyalarını tamamlayabilmesi için barınma yardımı yapılıyor. Prefabrik ev için 30 bin lira, betonarme ev için 40 bin lira, ev onarımı için 20.000 lira, eşya desteği için 5.000 lira yardım yapılıyor.

İŞKUR yönlendirmesi ile işe başlayan vatandaşlara bir defaya mahsus olmak üzere asgari ücretin üçte biri oranında ödeme yapılacaktır. Elektrik tüketim desteği altında elektrik faturasının belirli bir kısmını devlet karşılayacaktır. Hanede yaşayan kişi sayısına göre bu ödeme 69 lira ile 137 lira arasında değişecektir. Bu ödenekten faydalanmak için kişi başına düşen gelirim asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir.

Garanti BBVA'dan Acil Nakit Yardımı: Faizsiz Kredi ve Taksitli Avans Fırsatı! Garanti BBVA'dan Acil Nakit Yardımı: Faizsiz Kredi ve Taksitli Avans Fırsatı!

Yapılan Diğer Yardımlar Nelerdir?

Çoklu doğum yapan yardıma muhtaç ailelere 0 - 24 ay bebeklerin bakımı için çocuk başına 2 ayda bir olmak üzere 150 lira ödeme yapılıyor. Yardım en çok 24 ay yapılabilir durumdadır. Kronik hastalığı bulunan kişilere aylık 1798 lira ödeme yapılıyor. Silikozis hastalığı bulunan iş gücünü kaybeden kişilere hastalığın derecesine göre ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için devlet destek sağlıyor.