Bursa’nın su ihtiyacının karşılanmakta olduğu barajlardan birisi olan Nilüfer Barajı, yaşanan kuraklık nedeni ile su seviyesinde yoğun azalma meydana geldi.

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

Şehrin içme suyunun karşılandığı iki barajdan en önemlisi olan Nilüfer Barajı’na bir süredir şehirdeki yağış oranının azalması sonucu kuraklık baş gösterdi. Şehrin içme suyu sağlayan diğer önemli baraj olan Doğancı Barajı’nda ise su seviyesi %24’e kadar düştü.

60 Milyon metreküp su kapasitesine sahip olan ve 2007 yılında hizmete giren Bursa’nın Nilüfer Çayı üzerine kurulan baraj kış mevsiminin yağışsız geçmesi nedeni ile kuraklık yaşamaya başladı.

Ocak ayında düşüş baş göstermiş ve barajın su seviyesi yüzde 4 seviyesine gerilemişti, ocak ayının da yağışsız geçmesi nedeni ile Nilüfer Barajı şubat ayı ölçümlerinde 0’a düştüğü görüldü. 1.47 kilometre karelik alana kurulan Nilüfer Barajında maalesef su kalmadı.

Nilüfer Barajı’nın alt havzasında bulunan ve şehir bir diğer içme suyu kaynağı olan Doğancı barajı ise 125 metreküp su kapasitesinin sadece %24’ünün dolu olması şehirde su alarmı verilmesine neden oldu.

BUSKİ Genel Müdürü Açıkladı

Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ)’nin açıklamış olduğu verilere bakıldığında geçen yıl şubat ayında Doğancı Barajı’nın su seviyesi %43, Nilüfer Barajının ise %24 olarak ölçülmüştü.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç Doğancı barajında ölçülen %24 seviyesinin barajın kurulduğu günden bugüne ölçümü yapılan en düşük seviyeye gerilediğini açıkladı.

Bölgenin su ihtiyacının karşılanması amacıyla çalışmalar yapılan Çınarcık Barajı için ise çalışmalar ile ilgili sürecin devam ettiğini açıklayan Güngör Gülenç açıklamasında; Çınarcık Barajı’ndan şehre 145 milyon metreküp su sağlama hedeflerinin olduğunu projenin bu doğrultuda yürütüldüğünü açıklarken, konu ile ilgili finansman anlamındaki görüşmelerin sürdüğünü, gerekli onayların alındığını ve ihale tarihinin belirlendiğini açıkladı.

Açıklamasının devamında Güngör Gülenç bu barajın tamamlanması ile birlikte şehrin 30 yıl kuraklık ve ya su yetersizliği durumunda sorun yaşamayacağını belirtirken, şehre kar yağdığını ancak hava soğukluğu nedeni ile şehre yağan karların erimediğini aktardı, iki gündür havanın kısmen ısınması ile baraja su gelmeye başladığının altını çizen Güngör Gülenç, Uludağ’da bulunan karların erimesi ve haftaya başlaması öngörülen yağışlar ile umudumuz barajlardaki su seviyesinin makul seviyelere dönmesi yönünde, dedi.

Bunun dışında vatandaşın da su tasarrufu konusunda yardımcı olması gerektiğini belirtirken suyun tasarruflu kullanılması yönünde çeşitli uyarılarda sürekli bulunulduğunu açıkladı.