Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremin ardından Gaziantep’te yıkılan bazı binalarla ilgili soruşturma kapsamında tutuklu sayısı 29’a çıktı.

6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17 sularında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yerin 7 kilometre derinliğinde  7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yaşanan şiddetli deprem çevredeki 11 ili de etkiledi. Çok sayıda bina yıkılırken binlerce vatandaş da enkaz altında kaldı. 7.7 şiddetindeki depremden 9 saat sonra ise yine Kahramanmaraş’ta 7.6 şiddetinde bir deprem daha yaşandı. Yaşanan yıkıcı depremlerin ardından enkazda kalan 40 bini aşkın vatandaş yaşamını yitirirken, binlerce vatandaş da yaralı olarak kurtuldu. Öte yandan da binlerce bina yıkıldı. Yaşanan şiddetli depremler, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Adıyaman, Malatya, Adana, Osmaniye, Kilis, Diyarbakır ve Elazığ’da da hissedildi. Bu illerde de çok sayıda bina yıkılırken, binden fazla vatandaş da yaşamını yitirdi.

Yüzyılın Afeti olarak nitelendirilen depremlerin ardından İçişleri Bakanlığı ‘Dördüncü Seviye Uluslararası Yardım Çağrısı’ yaptı ve dünyanın dört bir yanından çağrıya yanıt geldi. Azerbaycan başta olmak üzere, İsrail, ABD, Çin, Yunanistan, Rusya, Güney Kore, Tayvan, Almanya ve İspanya gibi onlarca ülke arama kurtarma çalışmalarına destek için deprem bölgelerine intikal etti. Dünyanın dört bir yanından taziye mesajları iletilirken, insani yardımlar da bölgelere gönderildi. Şiddetli iki depremin ardından da deprem bölgelerinde OHAL ilan edildi ve Türkiye 7 gün boyunca milli yas ilan etti.

Depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları ve enkaz kaldırma çalışmaları bölgelerde devam ederken depremin 14. Gününde Hatay’ın Defne ilçesinde saat 20.04’te yine yerin 7 kilometre derinliğinde 6.4 şiddetinde bir deprem meydana geldi ve 3 dakika sonra ise Hatay’ın Samandağ ilçesinde 5.8 şiddetinde bir artçı sarsıntı yaşandı.

Depremin ardından binlerce artçı sarsıntı meydana gelirken yıkılan binalara ilişkin başlatılan soruşturma kapsamlarında da tutuklu sayıları gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD, bu sarsıntıları ve şiddetlerini resmi internet sitelerinden onayladı ve bu artçı sarsıntıların uzun süre boyunca yaşanabileceğini de açıkladı. Depremden şu ana kadar binden fazla artçı meydana geldi ve bu artçıların pek çoğu da 4 ve üzeri şiddetlerde kaydedildi.

Tüm Türkiye deprem bölgelerine insani yardım tırları yolladı. Bunun yanı sıra AFAD ve AHBAP gibi kurum ve kuruluşlar da deprem bölgelerine acil temel ihtiyaç gönderdi. Çadırlardan konteyner evlere kadar pek çok yardım bölgelere ulaştırılmak için yola çıkarken de devlet tarafından depremden etkilenen vatandaşlara da nakdi yardım yapılacağına dair açıklamalar geldi.

Yaşanan depremlerin ardından yıkılan ve ağır hasar gören binaların müteahhitleri hakkında da yakalama kararları çıkarıldı. Pek çok müteahhit polis tarafından göz altına alınırken yakalananların birçoğu da tutuklandı.

Bununla beraber Gaziantep’in Nurdağı ve İslâhiye ilçelerinde de yıkılan bazı binalara ilişkin soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında ise gözaltına alınan müteahhitlerin tutuklanma sayısı da an itibari ile 29’a yükseldi. Depremden yıkılan binaların müteahhitleri ile ilgili soruşturmalar da hız kesmeden devam ediyor.