Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık 2022 konut fiyat endeksi verileri açıklandı. Açıklanan veriler ile İstanbul’ da konut fiyatlarında tarihi zirve yaşandığını ifade edebiliriz. İşte detaylar…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık 2022 konut fiyat endeksi verileri açıklandı. Açıklanan veriler ile İstanbul’ da konut fiyatlarında tarihi zirve yaşandığını ifade edebiliriz. İşte detaylar…

Merkez Bankası, Aralık 2022 Konut Fiyat Endeksi verilerini açıkladı. Açıklanan veriler kapsamında konut fiyatlarındaki artış devam ediyor. Buna göre açıklanan veriler kapsamında konut fiyatlarındaki artış İstanbul’ da dolar bazında tarihi zirve gördüğünü ifade edebiliriz. 

kiraci-ve-ev-sahibinin-haklari-nelerdir-1049444-5

Bütün Kiracıları Etkiliyor!

Hem küresel piyasalarda hem de ulusal piyasalarda yüksek enflasyon rakamları ile mücadele devam ediyor. Bu bağlamda hayat pahalılığının kendini her alanda hissettirdiğini ifade edebiliriz. Bu alanların en başında yer alanlardan bir tanesi de yüksek kira bedelleri olduğunu ifade edebiliriz. Bundan kaynaklı fahiş kira zammında anlaşamayan ev sahibi ve kiracılar soluğu mahkemede almaya devam ediyor. 

Geçtiğimiz yıldan bu yana yüksek zamlar hem kiracıları hem de ev sahiplerini karşı karşıya getirdi diyebiliriz. Bugün kiracı ve ev sahipleri arasında açılan dava sayılarında ciddi bir artış yaşandığını ifade edebiliriz. Vatandaşlar yüksek kiralar için çözüm istediler. Konu ile ilgili olarak CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Ankara Sulh Hukuk mahkemelerini tek tek dolaştık. Şu anda görülen günlük yaklaşık 150 davanın en az 45’i kiracı ile ev sahibi arasında yaşanan sorunlardan kaynaklı ortaya çıkan davalar” ifadelerini kullandı. Bu bağlamda kira davalarında nasıl bir artış yaşandığı görülmektedir. 

Fahiş kira bedelleri karşısında isyan eden Berfu Yenenler “Bunu nasıl kimse denetlemez durduramaz bir şey yapamaz 1 odalı eve 50 bin TL kira mı vereceğiz ne yapacağız? Mesela ne istiyorsunuz artık ben anlamadım ya da kümesleri ev diye 10.000.000'a satmak normal mi oldu artık?” ifadelerini kullandı.  Artan fiyatlar karşısında tepki gösteren ünlü güzel Berfu Yenenler isyan etti. 

kusadasi-kiraci-1

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

Merkez Bankası Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık 2022 konut fiyat endeksi verilerini açıkladı. Açıklanan veriler ışığında İstanbul’ da ortalama konut fiyatları m2 başına 1493 dolara yükselterek tarihi zirveyi gördü. Ancak İstanbul’ da önceki m2 başına görülen en yüksek rakam Eylül 2016 tarihinde 1470 dolar olarak gerçekleşmişti diyebiliriz. 

Merkez Bankası’ nın açıklamış olduğu verilere baktığımız zaman Türkiye’ deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacı ile hesaplanan, aralıkta bir önceki ay ile karşılaştırıldığında %5,3 oranında artarak 662,5 olarak kayıtlara geçmiştir. Bununla birlikte konut fiyat endeksi, aralık ayında yıllık bazda %167,8 oranında çıkarken, bu dönemde reel yükseliş %58,7 oranında gerçekleşti. Öte taraftan üç büyük il açısından konut fiyat endeksi değişimine baktığımız zaman Aralık 2022 tarihinde bir önceki ay ile karşılaştırıldığında Ankara, İzmir ve İstanbul sırası ile %4,6 oranında, %4,2 oranında ve %4,7 oranında artış olduğu belirtilmiştir. Aralık ayında endeks değerleri yıllık bazda bakıldığında ise Ankara’ da %172,7 oranında, İstanbul’ da %174,2 oranında ve İzmir’ de %168,3 oranında arttı.

Ağustosta ülke rekoru kırılarak konut m2 fiyatı 835 dolar olmuştu. Bunun devamında eylül ayında 866 dolar, ekim ayında 891 dolar olan m2 fiyatı 900 dolar sınırına yaklaştı ve aralık ayında ortalama konut m2 fiyatı 900.8 dolara ulaştığı belirtildi. 

İstanbul en çok kira artışının yer olmasından kaynaklı Merkez Bankası’ nın verileri merak konusu oldu. Bu bağlamda ülke genelinde kırılan rekordan sonra İstanbul’ da da rekor fiyata ulaşıldığını ifade edebiliriz. Dolayısı ile ağustos ayında 1358 dolar olan m2 başına fiyat eylül ayında 1400 dolar barajını geçerek 1403 dolar olarak gerçekleşti. Ekim’ de ise 1433 dolar ve aralık ayında İstanbul’ da ortalama konut m2 fiyatı 1493 dolar olarak tarihi zirveye çıktı diyebiliriz.