Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3 Şubat 2023 tarihinde ocak ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre ev sahibi kiraları ne kadar yükseltebilir. İşte detaylar…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3 Şubat 2023 tarihinde ocak ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre ev sahibi kiraları ne kadar yükseltebilir. İşte detaylar…


TÜİK, ocak ayı enflasyon rakamları geçtiğimiz gün açıklandı. Açıklanan veriler kapsamında ev sahibi kiraları ne kadar arttırabilir merak konusu oldu. Geçtiğimiz yıldan bu yana fahiş kira fiyatları gündemde yer aldı. Kiralarını ödemekte zorluk çeken vatandaşlar ile kiracılar arasında bazı anlaşmazlıkların ortaya çıktığını söyleyebiliriz. 

629447b570380e2ee0ae28d0


Bütün Kiracıları İlgilendiriyor!


TÜİK 3 Şubat 2023 tarihinde, ocak ayı tüketici fiyat endeksi rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre ocak ayında yıllık enflasyon %57,68 oranında aylık enflasyon ise %6,65 oranında olduğunu görüyoruz. Öte taraftan piyasa beklentisi yıllık enflasyonun %53,2 oranında aylık enflasyon ise %3,7 oranında gelmesi şeklindeydi.  Ayrıca aralık ayı enflasyon yıllık %64,27 oranında aylık enflasyon oranı ise %1.18 şeklinde açıklanmıştı. 


Küresel piyasalarda olduğu gibi ulusal piyasalarda da yüksek enflasyon rakamları ile mücadele devam ediyor. Bu bağlamda hayat pahalılığı da kendini bütün sektörlerde kendini gösteriyor. Bu bağlamda hemen hemen her sektörde zam haberlerinin yapıldığını ifade edebiliriz. Bunlar içinde insanların temel ihtiyaçlarından olan barınma problemi oldukça gündemde yer aldı. Geçtiğimiz yıl özellikle gündemde yer alan fahiş kira bedellerinden kaynaklı ev sahipleri ve kiracılar arasında anlaşmazlıklar artmıştı. 


Ticaret Bakanlığı yaptığı geçici düzenleme ile maksimum yapılacak zam oranını %25 olarak belirlemiş olmasına rağmen ev sahipleri ile kiracılar arasında problemler yaşandı. Ev sahipleri mevcut kiracılarını çıkarıp yerine yeni bir kiracıyı daha yüksek fiyat ile anlama peşinde olsa da kiracılar bu süreçte kendi haklarını öğrenip savunmaya çalıştılar. Öte taraftan avukatlar bu süreçte ev sahibi ile kiracı arasında çıkan anlaşmazlıklardan kaynaklı açılan dava sayılarında artış olduğunu ifade etti.

Son Dakika! Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Önemli Açıklama! Tüketici Kredileri Mesajı Son Dakika! Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Önemli Açıklama! Tüketici Kredileri Mesajı

kusadasi-kiraci


Şubat Ayı Kira Zam Oranı Ne Kadar?


3 Şubat 2023 tarihinde ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜFE’ nin bir yıllık ortalaması kapsamında hesaplanan kira zam oranı, TÜİK’ in açıkladığı verilere göre %72,45 oranında olduğunu görüyoruz. Dolayısı ile Ağustos 2020 tarihinden bu yana sürekli arta kira oranı zirveye ulaştı diyebiliriz.

Ev kiralarındaki fahiş fiyat artışlarını önlemek için getirilen %25’ lik tavan uygulaması Temmuz 2023 tarihine kadar devam edecek. Ancak iş yeri kiralarında bu ay gerçekleştirilecek zam oranlarında yasal olarak %72,45 oranına kadar gerçekleştirilebilecek. Açıklanan verilere TÜİK verilerine göre kira fiyatlarında aylık artış ise %9,75 oranında gerçekleştiğini görüyoruz. 


Geçtiğimiz yıl fahiş kiralar oldukça gündemde yer aldı. Bu kapsamda fahiş kira bedellerini önlemek için Haziran 2022 tarihinde yapılan düzenleme doğrultusunda konut kiralarına %25 oranında sınır getirilmişti.

Konu ile ilgili olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “1 Temmuz 2023’ e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25’ ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair bir geçici hüküm, Adalet Komisyonu’nda Borçlar Kanunu’ na eklenecek. Böylelikle konut kiralarında bir yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’ ini geçmeyecek şekilde artış yapabilme imkanı getiriyor” ifadelerini kullanmıştı. 


Geçtiğimiz gün konu ile ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de önemli açıklamalarda bulundu. Bu bağlamda Nebati, “geçen yıl kiracıları rahatlatmak için konutlarda yüzde 25 sınırını getirdik. Temmuz ayında bitiyor. Ondan sonra serbest piyasa çerçevesinde kendi aralarında anlaşacaklar. Bu geçici bir süreçti, 1 yıllıktı” seklinde açıklama yaptı.