Geçtiğimiz gün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım 2022 tarihli enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan enflasyon rakamlarının ardından gözler kira artış oranlarına çevrildi. İşte detaylar…

Geçtiğimiz gün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım 2022 tarihli enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan enflasyon rakamlarının ardından gözler kira artış oranlarına çevrildi. İşte detaylar…


2022 yılının sonuna geldiğimi bugünlerde kasım ayı enflasyon rakamları merakla bekleniyordu. TÜİK 5 Aralık 2022 tarihinde kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon rakamları hem memur ve emekli maaşlarına hem de asgari ücret ve özel sektörde çalışanların maaşların yapılacak zam oranlarının netleşmesi açısından önem arz ediyor. Öte taraftan enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından enflasyona bağlı olarak kira artış oranın devam edip edilmediği merak konusu oldu.

Ekran Resmi 2022-12-07 13.05.07


Bütün Kiracıların Dikkatine!


Küresel piyasalarda devam eden yüksek enflasyon ile mücadele ülkemizde de kendini 2022 yılı boyunca gösterdi. Dolayısı ile fahiş kira fiyatları da gündem düşmedi. Bu bağlamda yapılan resmi açıklama ve düzenlemelerin ardından açıklanan enflasyon oranları da yakından takip edilmeye devam ediliyor. 


Öte taraftan yaşanan bu süreçte hem ev sahipleri hem de kiracılar arasında da anlaşmazlıkların arttığını ifade edebiliriz. Bu bağlamda avukatlar bu süreçte hukuksal olarak değerlendirme yaptıklarında ev sahibi ve kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklardan kaynaklı davaların arttığı şeklinde oldu. Bu kapsamda resmi olarak düzenlemeler yapıldı. 


Geçtiğimiz gün TÜİK enflasyon rakamlarını hem aylık hem de yıllık bazda açıkladı. Açıklanan enflasyon rakamları ile son beş ayın toplam enflasyon farkını da ortaya koydu. Temmuz 2022 tarihinde memur ve emekli maaşlarına aynı zamanda asgari ücrete de zam yapılmıştı. Dolayısı ile son altı ayın enflasyon rakamları göz önünde bulundurularak Ocak 2023 tarihli zam oranlarının netleşeceğini ifade edebiliriz. 


TÜİK’ in son beş aylık enflasyon rakamlarını incelediğimiz zaman oluşan enflasyon farkı yaklaşık %7 oranında gerçekleşti. Kasım ayı enflasyon rakamı %2,88 oranındayken yıllık %84,39 oranında gerçekleşti. Ayrıca toplu sözleşmede de belirtilen %8 oranındaki zammı düşündüğümüzde memur ve emekli maaşlarına %15 oranında zam yapılması beklenmektedir. Ancak şunu da eklemek lazım yapılacak bir iyileştirme ve refah arttırıcı bir düzenleme ile daha fazla zam da yapılabilir. 

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

Ekran Resmi 2022-12-07 13.05.14


Bakan Bozdağ’ dan Açıklama Geldi!


Fahiş kira artışları ile ilgili olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Bozdağ, “1 Temmuz 2023’ e kadar yenilenecek Kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğunda dair bir geçici hüküm, Adalet Komisyonu’nda Borçlar Kanunu’na eklenecek. Böylelikle konut kiralarında bir yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilme imkanı getiriliyor” ifadelerini kullanmıştı.


Bakan Bozdağ, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonunda bugün Borçlar Kanunu’na geçici bir madde eklenmesi söz konusu olacaktır. Yaptığımız çalışma sonucunda konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair bir geçici hüküm Borçlar Kanunu’na eklenecektir. AK Parti grubu, MHP grubu orada teklif verecek ve oraya eklenecektir.

Böylelikle konut kiralarında bir yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilme imkanı getiriliyor. Bunun üzerinde yapılacak artışların geçerli olmadığı açıkça ifade ediliyor. Bu düzenlemeyi yaparken geçici olmasına özellikle önem verdik. Geçici bir düzenleme. Bu düzenlemede, kiracı ve sahibinin hukukuna halel vermeden ikisinin de belli bir fedakarlıkta bir noktada durmasına da özen gösterdik. Umarım beklentileri karşılar. Umarım beklediğimiz sonuçları doğurur” şeklinde açıklama yapmıştı. Bu haber ile birlikte kiracılara bir nebze olsun umut oldu.