Çalışan Vatandaşlara 1000 TL Destek Verilecek...

Son zamanlarda gündemi meşgul eden konulardan birisi de çalışan kişilere 1000 TL destek verilmesi yönündeki söylentiler oldu. Ekonominin gidecek öteye doğru seyretmesi ve buna bağlı olarak elektrik doğalgaz gibi ısınma giderlerindeki artışlar vatandaşların cebini bir hayli zorladı. Devlet tarafından çalışan kişilere ödenen 1000 TL tutarındaki elektrik ve doğalgaz gibi ısınma desteği ödemeleri başlıyor. Çalışanlara verilecek olan doğalgaz giderleri desteğinin ayrıntıları da netleşmeye başladı. Bu tutar maaşlara ek olarak ödenecek ve gelir vergisi sigorta priminden de istisna olarak yer alacak. Bunun için ise bazı istisnalar ve şartlarda bulunuyor. 1000 TL destek ödemesinden almak için ise belirli Şartları yerine getirmek gerekiyor.

 Isınma Desteği Almak İçin Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar

 Devlet tarafından verilecek olan 1000 TL’lik ısınma gideri desteği belirli şartları kapsıyor. 9 Kasım 2022 tarihinde resmi gazetede yayımlanmış olan 7420 sayılı kanun çerçevesinde işverenler tarafından altında bulunan çalışanlara yönelik olacak.  Elektrik doğalgaz ve diğer ısınma giderleri karşısında destek sağlamak için 9 Kasım 2022 tarihinden itibaren 30 Haziran 2023 tarihine kadar yani toplamda 8 ay olmak üzere mevcut maaşlarına ve primlerine ilave olarak yapılacak ve aylık olarak 1000 TL’yi aşmayan ödemeler hesaplara yatırılacak.

Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme! Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme!

Bu ödemelerin gelir vergisi ve sigorta primlerinden istisna edildiği de duyurular arasında yerini aldı. Bu şartlar sağlandıktan sonra işverenlerin çalışanlarına özel olarak eğildikleri doğalgaz ve ısınma gideri adı altında yapılacak olan ödemeleri ise vergi ve aynı zamanda Sosyal güvenlik kurumu yönünden de teşvik edilmiş bulunuyor. Maliye bakanlığı ise tebliğ taslağı hazırlayarak bu konuyu kamu ile paylaştı. Destek ödemelerini almak için ise kişinin herhangi bir iş yerinde Sosyal güvenlik çerçevesinde çalışıyor olması gerekiyor.