Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’ den emekli ve memur maaş zammı ile ilgili önemli açıklamalar geldi. Bakan Bilgin, asgari ücrete yapılan düzenlemeler, EYT sürecinin nasıl işleyeceği ve sözleşmeli personelin kadroya geçiş sürecini ele alarak önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’ den emekli ve memur maaş zammı ile ilgili önemli açıklamalar geldi. Bakan Bilgin, asgari ücrete yapılan düzenlemeler, EYT sürecinin nasıl işleyeceği ve sözleşmeli personelin kadroya geçiş sürecini ele alarak önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…


2022 yılının son günlerinde en çok merak edilen konulardan bir tanesi de memur ve emekli maaşlarına gelecek zam oranları oldu. Geçtiğimiz gün asgari ücretin açıklanması ile gözler memur ve emekli maaşlarına gelecek zam oranına çevrildiğini söyleyebiliriz. Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu.

3551097_9865acd8e1f9a5835ddaa2c9a0b35b68_640x640


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den Müjde Geldi!


Geçtiğimiz gün asgari ücret tespit komisyonu Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret ile ilgili kararı Resmi Gazete’ de mükerrer sayısından yayımladı. Resmi gazetede Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret brüt 10 bin 8 lira, net ise 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak belirlenmesine karar verildiğini görüyoruz. 


Asgari ücretin açıklanmasının ardından gözler emekli ve memur maaşlarına gelecek zam oranlarına çevrildi. 2022 yılında hem ocak ayında hem de temmuz ayında hem memur hem de emekli maaşlarına yüksek enflasyondan kaynaklı zam yapılmıştı. Ayrıca o dönem asgari ücrete de zam yapılmıştı. Son altı ayın enflasyon rakamları dikkate alınarak maaşlara gelecek zam oranlarının netleşeceğini ifade edebiliriz. Dolayısı ile Ocak 2023’ ün ilk günlerinde aralık enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından hem memur hem de emekli maaşlarının netlik kazanacağını ifade edebiliriz. Ancak bu yönde gelen resmi açıklamaları da göz ardı etmemek lazım. 

yeni_yilda_memur_ve_memur_emeklisine_cift_zam_var_1665226788_6428


Emekli ve Memur Maaşı Zammı Belli Oldu!


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin memur ve emekli maaş zamları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. yapılan açıklamaların ardından milyonlarca vatandaş memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarını araştırmaya başladı. Bakan bilgin, açıklamalarında EYT düzenlemesinde sürecin nasıl işleyeceği hakkında da bilgi verirken aynı zamanda sözleşmeli personelin kadroya geçişini ve asgari ücrete yapılan konularla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. 


Bakan Vedat Bilgin, Türkiye, EYT düzenlemesini bugün neden gerçekleştirebiliyor? Bazıları 'seçim nedeniyle' diyor ama biz çalışmaya başladığımızda, 1 sene önce seçim yoktu. Buna şöyle bakmamız lazım; Türkiye, bütün ekonomik sorunlara rağmen büyümesini sürdüren, tarihinde ilk defa 31,5 milyon istihdam yaratan bir ülke. Evet, yüzde 10'larda bir işsizlik var ama Türkiye'nin işsiz sayısındaki artıştan daha fazla istihdamı var, Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesi.

Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme

Bu, Türkiye'nin büyümesiyle oldu. Gelecek aylarda açıklanacak, Türkiye 2022'yi yüzde 5'in üzerinde büyümeyle kapatacak. Dünyada Çin başta olmak üzere büyümesini sürdüren birkaç ülkeden biriyiz. Diğer ülkeler dökülüyor. Büyüme, Türkiye'nin milli gelirini, istihdamını, üretimini artırması demektir. Türkiye bunu başarıyla yaptığı için bu sorunu çözecek hale gelmiştir” ifadelerini kullandı. Ayrıca Bakan Bilgin, “8 Eylül 1999 ve 2008'de yapılan düzenlemelerden belli şekillerde sonuçlar alınmaya başlanmış yani maksat belli ölçüde hasıl olmuş. Şunu demek istiyorum; şu anda emeklilikte yaşa takılanların yaş ortalaması 49,9. Artık 38, 42, 43 yaşında kimseyi emekli etmiyoruz.

Bugün hemen emekli olacakların ağırlıklı ortalaması zaten 50 yaşın üzerinde” dedi. 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin memur ve emekli zammı ile ilgili olarak, “toplu sözleşme açıktır, nasıl yapacağımız belli. Kamuoyunda ‘Asgari ücrete yüzde 50 yapıldı, bize de olur mu?’ gibi fikirler duyuyoruz. Adı üzerinde asgari ücret bu. Memur yılda 2 defa alıyor. Enflasyon belli olduktan sonra memur zammını gözden geçireceğiz. Bütün çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Tahribattan koruyacak bir düzenleme yapacağız” dedi.