Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik fiyatları ile ilgili müjdeyi verdi. Yılmaz elektrik fiyatlarında indirim olduğunu ifade etti. Bu kapsamda vatandaşlar Yılmaz’ ın açıklamasının detaylarını merak etti. İşte detaylar…

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik fiyatları ile ilgili müjdeyi verdi. Yılmaz elektrik fiyatlarında indirim olduğunu ifade etti. Bu kapsamda vatandaşlar Yılmaz’ ın açıklamasının detaylarını merak etti. İşte detaylar…


EPDK başkanı Mustafa Yılmaz elektrik fiyatları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz açıklamasında elektrik fiyatlarında indirim yapıldığını ifade etti. Bu kapsamda vatandaşlar Yılmaz’ ın açıklamalarını merak edip araştırmaya başladı. Yeni yıla böyle bir haber ile girmek vatandaşları mutlu etti. 


EPDK’dan Müjde Geldi!


Sanayi devriminden bu yana elektrik üretiminde ciddi artışın yaşandığını ifade edebiliriz. Makineleşmenin yaygın kullanıldığı toplumlarda elektrik temel ihtiyaç olarak önemini korumuştur. Böylece endüstrileşme ile hem makine kullanımı hem de elektrik kullanımında ciddi artışların yaşandığını vurgulayabiliriz. Teknolojik gelişmelerle beraber elektrik kullanımı daha da yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber üretiminde de kaynak farklılıklarının yaşandığını ifade edebiliriz.


Günümüz en büyük krizlerinden olan İklim değişikliği ile mücadele bütün dünyada devam ediyor. İklim değişikliğine sebep olan fosil enerji kaynaklarının kullanımı yani sürdürülebilir olmayan enerji kaynaklarının kullanımı olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda iklim krizi ile mücadelede yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimlerin arttığını ifade edebiliriz. Dolayısı ile ülkelerin çoğu yenilenebilir enerji kaynaklarından bunlar güneş, rüzgar, biokütle gibi enerji kaynaklardan elektrik üretiminin yaygınlaştırılmasına yönelmişlerdir. 


Uluslararası enerji ajansının yayımlamış olduğu raporlara da baktığımızda 2040 yılında en çok yenilenebilir enerji kaynaklarından elektriğin üretileceği yönünde eğilimlerin olduğunu görüyoruz. Ülkeler hem enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için hem iklim değişikliği ile mücadele etmek için hem de enerji arz güvenliğini sağlamak açısından yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmişlerdir. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları sürdürülebilir olduğundan da önem taşımaktadır. Güneşin doğmadığı bir günü düşünebilir misiniz. 


Elektrik Fiyatlarında Büyük İndirim!


İklim değişikliği ile mücadele kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminin arttığını vurguladık. Bugün ülkemizde de bu yönde ciddi adımların atıldığını ifade edebiliriz. Bu bağlamda yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminin arttığını ifade edebiliriz. 


EPDK başkanı Mustafa Yılmaz elektrik indirimi yapılacağını açıkladı. Başkan Yılmaz, “Elektrik tarifelerinde sanayi abone grubunda yüzde 16 düzeyinde indirim yapıldı. Kurulumuzun aldığı bir başka kararla da serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 4 bin 800 Türk lirası/megavatsaatten 4 bin 200 Türk lirası/megavatsaate düşürdük” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek


Ayrıca EPDK başkanı Mustafa Yılmaz, “Yeni tarife döneminde mesken aboneleri için herhangi bir artış ya da zam yok. Halihazırda meskenler en düşük tarifeden yararlanmaktadır. Sanayi abonegrubunda ise yüzde 16 düzeyinde bir indirim söz konusu. Ayrıca Kurulumuzun aldığı bir başka kararla da serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 4800 TL/MWh’den 4200 TL/MWh’ye düşürdük. Böylece serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin yüzde 10 ila yüzde 15 oranında düşmesini bekliyoruz.

Piyasadaki Elektrik fiyatının düşmesi çok önemli ve olumlu bir gösterge. Maliyetlerde yaşanan bu düşüşleri biz takip etmeye ve anında piyasaya yansıtmaya devam edeceğiz. Tarifeler hesaplanırken de en önemli kalem olan bu fiyatların düşüşü devam ederse bütün tüketici gruplarının tarifelerine olumlu yansıyacaktır” ifadelerini kullandı. 


Yapılan açıklama EPDK başkanı Mustafa Yılmaz’ ın piyasa takas fiyatı tavan rakamının elektrik ticaretinde elektriğin en yüksek satılabilecek fiyatını gösterdiğini, daha önce maliyetleri yüksek olan bilhassa doğal gaz ve ithal kömür maliyetlerinden kaynaklı artan fiyat tavanın kaynak bazlı oluşan maliyet azalışları sebebiyle düşürüldüğüne vurgu yaptığını görüyoruz. Ayrıca mesken aboneleri için artış ya da zammın olmadığı da vurgulandı.