Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yeni bir açıklama daha geldi.

6 Şubat 2023 tarihinde olan deprem felaketinin ardından birçok önemli karar alındı. Sınavların ve borçların ertelenmesinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yeni bir açıklama daha geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama depremzede vatandaşları yakından ilgilendiriyor. Detaylar haberimizin devamında…

Citroen C3 Fiyat ve Özellikleriyle Dikkat Çekiyor! Citroen C3 Güncel Fiyat Listesi 29 Mart 2023 Citroen C3 Fiyat ve Özellikleriyle Dikkat Çekiyor! Citroen C3 Güncel Fiyat Listesi 29 Mart 2023

Deprem Sonrasında Alınan Kararlar

Dünya tarihinde karada meydana gelmiş olan ve aynı zamanda can kaybına da yol açan en büyük depremlerden birisine şahitlik eden Kahramanmaraş ili, 9 ilin daha derinden etkilenmesine sebep oldu. Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen iki tane çok şiddetli sarsıntıların ardından on binlerce bina yıkılırken binlerce vatandaş da hayatını kaybetti. Türkiye Cumhuriyetini derinden etkilen bu doğal afetten birçok vatandaş da enkazdan kurtarma ve çıkarma işlemleri devam ediyorken aynı zamanda depremzedeleri çok yakından ilgilendiren haberler de gelmeye devam ediyor. 

Deprem felaketinin yaşanması ile birlikte harekete geçen devlet kurumları, öncelikli olarak okulların açılış tarihini erteledi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre deprem bölgelerinde yer alan yani Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Adana, Osmaniye, Kilis, Diyarbakır, Gaziantep, Malatya ve Şanlıurfa da okulların 1 Mart, Türkiye’nin geri kalan 71 ilindeki bölgelerde yer alan okulların ise 20 Şubat tarihine kadar kapalı kalmasına karar verildi. Aynı zamanda Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) de Türkiye genelinde bulunan tüm üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesine karar verildiğini açıkladı.

Deprem Bölgelerinde İşsizlik Ve Yarım Çalışma Ödeneği

Depremzedelerin ve deprem bölgelerinin tüm ihtiyaçlarını çok çabuk bir şekilde karşılayabilmek, açılan yararları en doğru şekilde ve hızlı sarabilmek adına atılan adımlardan birisi de ekonomik alanlarda oldu. Fatura ve vergi borçları olan depremzede vatandaşların borçları ileri bir tarihe ertelenirken bankalar da depremzede vatandaşlar için kredi ve kredi kartı ürünlerine ilişkin önemli kararlar aldıklarını aktardı. Tüm Türkiye de derin bir yardım eli uzatma çabası ile başta olmak üzere birçok dünya ülkesi de Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10 ili birden etkileyen deprem felaketine karşı çalışmalarını sürdürerek yardım eli uzattı ve uzatmaya devam ediyor. 

Çok önemli bir karar da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan geldi. Daha önce yaptıkları açıklama ile maaş ödemelerini erkene çektiğini açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu kez de işsizlik ve çalışma ödeneklerine ilişkin resmi bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada işsizlik ve yarım çalışma ödeneği hakkında tarih verildi. Detaylar haberimizin devamında…

15 Şubatta Yatacak

Yeryüzünde karada gerçekleşmiş en büyük iki depremi birden arasında saatler varken yaşamışken deprem bölgelerine ilişkin önemli kararlar alınmaya devam ediliyor. Tüm dünyanın gündeminde olduğumuz sıralarda deprem bölgesine ilişkin kararlar almaya devam eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu kapsamda bir resmi açıklama daha yayınladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, depremden etkilenen depremzede vatandaşların işsizlik ve yarım çalışma ödeneklerinin 15 Şubat tarihinde banka hesaplarına aktarılacağını bildirdi. 15 Şubat tarihinde depremzede vatandaşlar faydalanabilecekler.

Emekli ve Memur Maaşları da Öne Çekildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, deprem doğal afeti gerçekleşmeden öncede geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada memurların ve emekli vatandaşların şubat ayı içerisinde alacakları maaşlarının da erken bir tarihte yatırılacağını bildirmişti. Deprem felaketi nedeniyle dillendirilmeyen emekli ve memur maaşlarının öne çekilmesi de emekli ve memur olan vatandaşlarımızın ekonomik açıdan bu zor günlerde daha rahat etmesini sağlayacaktır.