İngiltere’deki Müslümanlar vizyona giren bir fil için "derhal kaldırılsın’ diyerek ayaklandı. 'Cennetin Hanımı' (The Lady of Heaven) konusu ne? Yapımcısı Kim? Oyuncuları Kimler?

İngiltere'de yaşayan Müslümanlar hafta sonu vizyona giren 'Cennetin Hanımı' (The Lady of Heaven) filmine ciddi bir tepki gösterdi. Ülkede ünlü sinema salonları filmi gösterimden kaldırırken, bir tanesi tarafından gösterim devam edince ortalık karıştı.

Hükümetten ve siyasilerden ise karara tepki gecikmedi. Başkent Londra’da yer alan alışveriş merkezi Westfield Stratford City içerisinde yer alan Vue sineması önüne toplanan öfkeli kalabalık, filmin afişlerinin indirilmesini ve filmin gösterimden kaldırılmasını talep ederek tepki gösterdiler.

The Lady of Heaven: A Deliberately Divisive Waste of $15 Million (Review) - The Muslim Vibe

Hz. Muhammed'in kızı Fatıma'nın hikayesinin anlatıldığı film 12 milyon sterlin bütçeyle çekilip, İngiltere’de hafta sonu vizyona girmişti ki ülkedeki büyük sinema salonları, protestocuların tepkisini çektikten ve ‘personelimizin ve müşterilerimizin güvenliğini sağlamak için’ açıklamasını yaptıktan sonra filmin gösteriminin tüm şubelerde kalıcı olarak durdurulduğunu açıkladı.

Ancak yaşanılanlara rağmen Londra’daki Vue sineması bu karara ‘çok çeşitli içerikler için bir platform sağlamanın getirdiği sorumlulukları ciddiye aldığını’ ve farklı toplulukların ilgisini çeken filmleri sergilemeye inandığını söyleyerek karşı çıktı ve sonrasında olaylar gelişti.

Sinemanın bu kararının ardından öfkeli kalabalık dün akşam saatlerinde sinemayı bastı ve müdürle konuşmak istediklerini belirttiler.

Mabel Matiz Önce Sosyal Medyayı, Sonra Sİyaseti, Şimdi de RTÜK'ü Karıştırdı! Mabel Matiz Yasaklandı mı? Mabel Matiz Önce Sosyal Medyayı, Sonra Sİyaseti, Şimdi de RTÜK'ü Karıştırdı! Mabel Matiz Yasaklandı mı?

"RİCA EDİYORUZ"

Protestocular arasından biri sinemanın menajerinin “tartışmalı film hakkında onunla konuştuğunda” olaya tepkisiz kaldığını, "Hepinizden tek tek, hatta ikişer ikişer gidip bu adama “İçeriğin farkında mısınız?” demenizi rica ediyoruz. Şahsen ben kendisine gittim ve çok küçümseyiciydi ve çok kibirli bir tavrı vardı. O yüzden hepinizden tek tek rica ediyorum – saat başı yanına giderek onunla konuşacağız.” dedi.

Filmin gösterimi ayrıca tartışma sebebi olurken, İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid sinemaların verdiği iptal kararının ‘tehlikeli’ olduğunu “Bu ülkede verilen iptal kararları hakkında endişeliyim. Dışarıda, olaya tepki göstermeye ve alınmaya hakları olduğunu düşünen insanlar var ancak kimsenin buna hakkı yok. Birisinin söyleyeceklerinden hoşlanmayabilirsin, ama söylemeye hakları var.” sözleri ile dile getirdi.

"TEHDİTLER ALIYORUM"

Javid'in  ayrıca İngiltere’de dine küfür yasası olmadığının altını çizerek, “Bu ülkede sahip olduğumuz şey ifade özgürlüğüdür ve bu temel bir değerdir.” demesi de tepki çekti.

Filmin baş yapımcısı Malik Shlibak ise, filmin yayınının durdurulmasını ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirdi ve filmi gösterimden kaldıran sinemaları i ‘radikal aşırılık yanlılarına boyun eğmek’le suçladı.

Shlibak, sosyal medya hesabından tehdit mesajları aldığını ve kendisine ‘Seni öldüreceğim’ yazan onlarca kişi olduğunu söylerken ise “Bana kafir bile dediler ama korkmuyorum.” dedi.

'Cennetin Hanımı' (The Lady of Heaven) Oyuncuları Kimler;

BBC One - Gentleman Jack - Eugenie Pierre

    Denise Black
    Gabriel Cartade
    Ray Fearon
    Mark Anthony Brighton
    Chris Jarman
    Albane Courtois
    Oscar Garland
    Andrew Harrison
    Sami Karim
    Christopher
    Lucas Bond
    Levan Saginashvili
    Dimitri Andreas
    David Katsarava