Tecno mobil, Oppo, Xiaomi Türkiye için üretim planlarıyla ilgili bazı açıklamalarda bulunmuştur. Aynı zamanda, TCL, Vivo, Samsung, Honor ve Huwai de Türkiye’de üretim yapmak için, planlar tasarlamaktadır.

Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme
Tecno mobil, Oppo, Xiaomi Türkiye için üretim planlarıyla ilgili bazı açıklamalarda bulunmuştur. Aynı zamanda, TCL, Vivo, Samsung, Honor ve Huwai de Türkiye’de üretim yapmak için, planlar tasarlamaktadır.

Bu markalardan bir kısmı kendilerine ait bir üretim tesisi kurmayı planlarken, bazı markalar, Türkiye’de yer alan tesislerde üretim çalışmalarını gerçekleştireceklerdir. Bu çalışma hem vatandaşların istedikleri telefonları daha rahat ve daha uygun fiyatlara alabilmesini sağlarken, devlete de büyük katkılarda bulunacaktır. Xiami ve Tecno mobil markalarının gelecek ay üretim çalışmaları için harekete geçmesi beklenirken, Oppo bu ay üretime geçeceğini belirtti.

Mobil Üretim Ne Zaman Başlıyor?


Markaların yakın zamanda yerli üretime geçeceklerini açıklamasının ardından, birçok vatandaşın Mobil üretim ne zaman başlıyor? Hakkında soruları da artmaya başlamıştır. MOBİSAD kurumunun başkanlığını yapan Mustafa Kemal Turnacı bu sektördeki satışların gecen sene 10 milyon 500 bin taneye kadar yükseldiğini açıklamıştır. Şimdilerde gerçekleştirecekleri yerli üretim sistemiyle ise, 12 milyon ve üzerinde satışın beklendiğini ve bu sayede de %5 oranıyla bir büyüme girişiminin beklendiğini açıklamıştır.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği başkanı Mustafa Turnacı’nın son açıklamalarına göre; Türkiye, 200 dolar ve altı miktarlara alınan bütün telefonlardan gözetim belgesi istemektedir. Türkiye’nin bu isteği ise; sektörde yer alan telefonların 200 dolar oranındaki bir vergi dilimine dahil edilmesine sebep oluyor.

Marka Yatırımları


Türkiye’de üretime geçen birçok marka yatırımları konusunda, bilgi vermiştir. İşte, Türkiye’de üretime geçecek markaların yatırımları;

  • Tecno Mobile; Tecno mobile, Türkiye sınırları içerisine girdiği andan itibaren; 25 milyon dolar gibi yüksek bir meblağ üzerinden yatırımlarını gerçekleştireceğini açıklamıştır. Tecno mobile markasının, Türkiye’ye açacağı fabrikası ise; İstanbul’un Pendik ilçesinde yer alacağı da verilen bilgiler arasındadır.

  • Oppo: Şu anda en yüksek yatırım miktarına sahip olan Oppo, Türkiye’de üretime başlamak için; 50 milyon dolar oranında bir yatırım gerçekleştireceğini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Aynı zamanda markanın, bu ay faaliyetlerine başlayacağı da verilen bilgiler arasındadır.

  • Xiaomi; Ortaya çıktığından beri yalnızca 3 tane ülkede üretim yapan Xiaomi, üretim yapacağı 4. Ülke olarak ise; Türkiye’yi seçmiştir. Xiaomi, Türkiye’de açacağı fabrikası için ise; 30 milyon dolar gibi yüksek meblağda bir yatırım yapma kararı almıştır. Markanın Türkiye’de yer alacak genel üretim merkezinin ise; İstanbul’un Avcılar ilçesinde olacağı belirtilmiştir.

  • Markalar bu açıklamaları yaparken, Honor, Samsung, TLC ve Vivo’dan ise; henüz bir açıklama gelmemiştir.


Yerli Telefon Üretimleri Nasıl Gerçekleşecek?


Yerli telefon üretimleri hakkında açıklama yapan Turnacı, üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere ülkemizde fabrikalarını kuran markaların, öncelikle; kendi iç pazarlarındaki açığı gidereceklerini daha sonra ise; bölgede bulunmakta olan farklı ülkeler için de ihracat çalışmalarını yapacaklarını aktarmıştır.

Yerli telefon üretimine geçilmesi hem telefon maliyetlerinin ucuzlaması konusunda bize katkı sağlarken hem de markaların kendileri için kurduğu üretim alanlarında çalışmaya başlayacak Türk vatandaşlarının bu durumdan olumlu etkileneceği de düşünülmektedir.  Bu durumlar göz önünde bulundurduğunda ise; birçok insan, yerli telefon üretimleri için faaliyete geçilmesini sabırsızlıkla beklemektedir. Henüz konuya ilişkin bir açıklamada bulunmayan markalar da yakın zamanda süreçle ilgili bilgi vereceğini belirtmiştir.