COVİD-19 salgınının hayatımızda meydana getirdiği değişikliklerden birisi de ödeme alışkanlıklarımız konusunda oldu. Bu süreçte hem pratikliği hem de aygıtlarla teması ortadan kaldırdığı için temassız ödemeler yoğunlaştı. Peki cep telefonu kredi kartı olarak kullanılabilir mi? Gelin, NFC özelliğine dair merak edilenlere yakından bakalım.

Kredi kartlarında ve bazı banka kartlarında temassız özelliklere ek olarak artık kredi kartı olmadan da ödemeler yapılabiliyor. Bu konuda ekonomi haberleri bazı bankaların cep telefonundan temassız ödeme özelliğinin aktif hale geldiğini ortaya koyuyor.

Cep telefonundan temassız ödeme nasıl gerçekleşir?

Türkiye genelinde 160 milyonu aşkın kredi kartı bulunuyor. Temassız ödeme daha sık tercih edilse de bu özellik terbiye bağlı olarak kapatılabilmektedir. Cep telefonunuzu kredi kartı gibi kullanabilmenizi sağlayan bankalar ise Yapı Kredi, TEB, İş Bankası ve Akbank olarak öne çıkmaktadır. Hali hazırda özellikle de özel sermayeli bankalarda bu özellik görülse de kamu bankaları ve diğer özel bankaların da bu kervana katılması bekleniyor.

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor

Cep telefonunu kredi kartı olarak kullanma özelliği aktif mi?

Haberler diğer bankaların bu özelliği aktif hale getirmemesine gerekçe olarak bazı cep telefonlarında NFC özelliğinin aktif olmamasını işaret ediyor. Buna göre NFC özelliğiyle yalnızca temassız ödemeler değil, pek çok işlem akıllı telefonları üzerinden yapılabilecek. Market kartları, otobüs kartları veya pek çok geçişlerin bu özellik sayesinde tek bir aygıt üzerinden gerçekleşebilecek.

NFC nedir?

NFC yani Yakın Alan İletişimi, elektronik aygıtın en kolay, basit ve güvenli haberleşme için tasarlanıp kısa mesafe temassız teknoloji standardı anlamına gelmektedir. Söz konusu uygulama sayesinde cep telefonları banka kartı, kredi kartı gibi birden fazla kart saklanabiliyor. Haber ödeme yapmak için cüzdanınızdan banka veya kredi kartınızı çıkarmak yerine cep telefonunuzdan dilediğiniz kartı seçerek temassız terminale yaklaştırmanızın yeterli olduğunu işaret ediyor.

Hangi ödemeler yapılabilecek?

NFC’nin yalnızca banka hesaplarımızla yapacağımız ödemelerde değil; toplu taşıma, otomat ve parkmetrelerde de kullanılması planlanıyor. Cep telefonlarınıza eklediğiniz biletler sayesinde metro, tramvay, metrobüs veya otobüs gibi toplu taşıma araçlarında ödemelerinizi kolaylıkla gerçekleştirebileceksiniz.

Otomatlardan ürün çekmek istediğinizde dilediğiniz ürünü seçip cep telefonunuzu yaklaştırmanız yeterli olacaktır. Aracınızı ücretli otoparka park ettiğinizde temassız terminale akıllı telefonunuzu yaklaştırarak ödemenizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. NFC’de şu anda planlanan özellikler bu şekilde olsa da ilerleyen günlerde pek çok daha yeniliği içerisinde barındırabileceğini söylemek mümkün.

NFC nasıl kullanılıyor?

Akıllı telefonla temassız ödeme yapabileceğiniz NFC özelliğini kullanabilmek için bazı gereklilikleri taşımanız gerekiyor. Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız sürümünüzün Android 5.0 veya daha yüksek olması gerekiyor. Ayarlar sekmesinden NFC özelliğini aktif hale getirerek tüm ödemelerinizi yalnızca akıllı telefonunuzdan yapabilirsiniz.

Kaynak : https://www.haber365.com.tr/cep-telefonu-kredi-karti-olarak-kullanilabilir-mi-cep-telefonunu-kredi-karti-olarak-kullanma-ve-temassiz-odeme-islemleri-h278688