Halk TV'de yayınlanan ve Şirin Payzın'ın moderatör olduğu programa katılan CHP'li Fikri Sağlar'ın türbanlı hakimlerle ilgili kullandığı ifadeler gündemde geniş yankı buldu. Türbanlı bir hakim karşısına çıkınca haklarının korunacağından şüphe ettiğini bel

Emekli Maaş Zammı Hangi Tarihte Yasalaşacak? Önümüzdeki Ay Maaşlar 7500 TL Olacak mı? Emekli Maaş Zammı Hangi Tarihte Yasalaşacak? Önümüzdeki Ay Maaşlar 7500 TL Olacak mı?
Halk TV'de yayınlanan ve Şirin Payzın'ın moderatör olduğu programa katılan CHP'li Fikri Sağlar'ın türbanlı hakimlerle ilgili kullandığı ifadeler gündemde geniş yankı buldu. Türbanlı bir hakim karşısına çıkınca haklarının korunacağından şüphe ettiğini belirten Sağlar, bu durumda adil karar verilemeyebileceğini söyledi. Sağlar'ın bu sözlerine birçok kesimden tepki geldi.


"Yılın son faşist saldırısı"


Fikri Sağlar'ın türbanlı hakimlerle ilgili sözleriyle ilgili Twitter'dan paylaşımda bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bu ifadeleri sert bir dille eleştirdi. Bu söylemin kişilerin inançlarını ve düşüncelerini hedef aldığı belirten Çelik, ifadeleri "barbarca" şeklinde niteledi. Sözcü Çelik, adaletin tehlikeye düşmesine neden olan şeyin türban değil, türbana karşı gösterilen çarpık zihniyet olduğunu kaydetti.CHP'li Sağlar'ın bu ifadelerinin nefret suçu olduğunu ve bir bölücülük örneği sergilediğini aktaran Çelik, ifadelerin militanca bir zihniyetin ürünü olduğunu vurguladı. Bunun gibi zihniyetlerin CHP'nin içinde kronik bir hal aldığını aktaran Ömer Çelik, inanç ve düşünceye duyulan düşmanlığın bir kez daha su yüzüne çıktını yineledi.Sağlar'ın bu ifadelerinin türbanlı insanları rencide edecek faşist bir söylem olduğunun altını çizen Ömer Çelik, bu ötekileştirmenin bir tür barbarlık olduğuna işaret etti.