Çiftçiye verilen tarımsal destek ödemelerinin miktarı açıklandı. Destek programına göre kaç TL ödeneceği belli oldu. Çiftçiler hangi tarihte destek parası alıyor? İşte Mayıs ayında TC kimliğinizin son rakamına göre alacağınız para...

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

Tarımsal destek ödemelerinde çiftçilere milyonlarca TL bütçe ayırılıyor. Bu ayırılan bütçe ise aylık olarak ödenmektedir. Çiftçinin mazot, gübre ve diğer ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan önemli bir adım geldi. Bakanlık ne kadar ödeme yapılacağını kalem kalem açıkladı.

TC Kimliğinizin Son Rakamına Göre Ödenecek!

TC kimliğinizin son rakamı, tarımsal destek ödemesi alacağınız tarihi belirliyor. Bu nedenle Mayıs ayının hangi gününde ödeme alacağını merak edenler, tarihleri kontrol edebilir. Örnek teşkil etmesi bakımından yağlı tohumlu bitkiler desteği kapsamında TC'si 8 ile bitenler 28 Nisan 2023 tarihinde ödemesini aldı. TC'si 4-6 ile bitenler ise 5 Mayıs'ta yani bugün ödeme alıyor. TC kimlik numarası 0-2 ile bitenler ise 12 Mayıs'ta çiftçi destek paralarını alacak.

destekçiftçi

Tarımsal Destek Programı Ödemeleri Güncel

Yağlı Tohumlu Bitkiler (kütlü pamuk, yağlı Ayçiçek soya, kanola, aspir) desteği kapsamında 5 milyar 177 milyon TL
Katı Organik-Organomineral Gübre desteği kapsamında 235 milyon 815 bin TL
Hayvan Hastalıkları desteği kapsamında 66 milyon 326 bin TL
Sertifikalı Tohum Üretim desteği kapsamında 9 milyon 687 bin TL
Küçük Aile İşletmesi desteği kapsamında 6 milyon 849 bin TL
Hububat – Baklagil ve Dane Mısır desteği kapsamında 6 milyon 418 bin TL
Kırsal Kalkınma desteği kapsamında 4 milyon 193 bin TL
Mazot ve Gübre desteği kapsamında 2 milyon 496 bin TL
Hayvan Gen Kaynaklarını Koruma desteği kapsamında 2 milyon 761 bin TL