İktidar yanlısı yayın politikası nedeniyle yapılan şikayetler üzerine ABD'den bir heyetin CNN Türk’e gelerek incelemelerde bulunmasına karar verildi.

Bilindiği üzere 1980 Yılında Atlanta, Georgia’da kurulmuş olan Amerikalı haber kanalı CNN, 1999 yılında Demirören Holding bünyesinde Türkiye istasyonunu İstanbul merkezli açmıştı.

Kanal dünyada da olduğu gibi Türkiye’de de haber ciddi ve tarafsız bir haber kanalı olarak görev amacı ile yayın hayatına başlamıştı. Ancak ülkemizde özellikle 2013 yılı ve sonrasında taraflı haber yapmakla gündeme gelen kanallar arasında yerini aldı ve günümüze kadar da bu şekilde suçlandı.

Bir süredir dillendirilen ve tahmin edilen inceleme kararı haber olarak medyada geçmeye başladı. Demirören Medya grubu bünyesinde bulunan CNN Türk’ün taraflı yayınlarına yönelik şikayetlerin CNN International yönetimi tarafından dikkat çektiği ve şirket yönetiminin de bulunacağı bir heyetin, ABD’den CNN Türk’e gelerek incelemelerde bulunacağı kaydediliyor.

CNN TÜRK NEDEN İNCELEMEYE ALINDI? CNN TÜRK HAKKINDA RESMİ ŞİKAYET KİM TARAFINDAN YAPILDI? CNN TÜRK İNCELENİRKEN NELERE DİKKAT EDİLECEK?

_119809125_gettyimages-1319170261-1

Konuyla ilgili bir açıklama yapan CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, kanalın son dönemde 'tarafsız' görünmek amacı ile yaptığı değişiklikleri gündeme getirerek “CNN Türk’te tatlı bir telaş mi var yoksa? ABD’den bu hafta gelecek CNN heyetine ne kadar tarafsız bir kuruluş olduklarını ispat etmek için CNN Türk’te hazırlanan alt yazılı videolar bitti mi acaba?' diyerek seslendi.

CNN Türk ile ilgili ilk resmi şikayeti partim adına 18 Mart 2019’da kendisinin yaptığını beyan eden Yurter Özcan, başvuru sebebini ise  İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye adayları ile ilgili yalan haberler ve Kemal Kılıçdaroğlu ile yapılması gereken röportajın son dakikada, saygısız bir şekilde sebepsizce iptal edilmesi olarak bildirdi.

ap21217843388554_wide-af5a7a57914ac32988288e0c68a7778eea56ce5d

Nazici ve Dünyaca Ünlü İşkenceleri İle Tanınan Azov Komutanları Kimdir? Azov Taburu Nedir? Türkiye'de Nasıl Kalacaklar? Nazici ve Dünyaca Ünlü İşkenceleri İle Tanınan Azov Komutanları Kimdir? Azov Taburu Nedir? Türkiye'de Nasıl Kalacaklar?

Yurter Özcan ayrıca “Partim adına yaptığım başvuru, ABD’nin farklı eyaletlerinde düzenlediğimiz protesto gösterileri ve CNN International üst yönetimi ile yaptığımız yazışmalar sonucunda CNN heyeti Türkiye'ye gelmiş, daha sonra ise kanalın yönetim kurulunda değişiklikler yaşanmıştı. Kanalın Genel Müdürü Bora Bayraktar ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soysal görevden alınmıştı.” Diyerek bilgi paylaştı.

Bu arada ABD’li heyet yapılan şikayetlere istinaden, CNN Türk’ün yayınlarını, kime ne kadar ekranda süre verdiklerine bakarak, muhalefet hakkındaki yayınlanan görüntüleri de inceleyecek.