Bir zamanlar İrlandalı yazar Oscar Wilde'ın 'ağır ahlaksızlık' iddiasıyla parmaklıklar altında tutulduğu Reading Hapishanesi'ni yine bir sanatçı servet ödeyerek almak istiyor. Oscar Wilde’nin kaldığı hapishane neden ve kim tarafından alınmak isteniyor?

Oscar Wilde İrlandalı usta yazar, iğneli uslubu ve sosyalizme olan tutkusu ile biliniyor. Tabi ki bir de bir dönem parmaklıklar altında tutulduğu Reading Hapishanesi'nde kalmasına sebep olan eşcinselliği ve estetizm hareketleri ile. Wilde bu sert ve sarsıcı hapishane hayatı sonrası kendisini toparlayamamış ve Paris’te fakir bir otel odasında ölmüştü.

İrlanda’nın tanınmış ailelerine mensup Oscar Wilde, eşcinselliği nedeni ile üzerinde yoğunlaşan baskı ve tepkilere ek olarak  Lord Douglas ve Alfred Taylor’la olan ilişkilerinin basında yer etmesinden sonra “büyük ahlaksızlık” suçu nedeniyle iki yıl kürek hapsine çarptırılmıştı.

Şimdi ise Oscar Wilde’ın kaldığı hapishane, gerilla sanatçısı olarak anılan İngiltere’nin en önemli isimlerinden Banksy tarafından satın alınmak isteniyor. Yaptığı duvar resimleri ile dünya çapında üne kavuşan Banksy savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgınlığını eleştiren birisi olarak değerli isim Oscar Wilde hakkında “Onu yok eden yeri bir sanat sığınağına dönüştürmeliyiz” diyerek tutulduğu hapishaneyi satın almak istiyor.

unnamed-21

Usta sanatçı Banksy, Reading Hapishanesi'ni bir sanat merkezine dönüştürmek istiyor.

Birçok ünlü sima ve aktivist tarafından olumlu karşılanan kararı için Bansk 10 Milyon Sterlin teklif vermiş durumda.

Banksy, daha önce Reading Hapishesi'nin duvarına bir resim yapmış ve yaptığı figür, hapishaneden uç uca eklediği çarşaf ile kaçan yazar ve çarşafın sonundaki daktilosu yer alıyordu. Yani resim, bir yazarın yüzleştiği baskıdan kurtuluşunu temsil ediyordu.

Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir? Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir?

banksy-prison-reading-oscar-wilde-pc-Sian-Putnam-1-1024x768

Bansky çarpıcı bir açıklama yaparak, bu teklifinde söz konusu olan 10 Milyon Sterlin’i de bu resmin şablon satışından karşılayacağını belirtiyor. Harika bir hareket ve düşünce doğrusu.

Banksy, Oscar Wilde'ın 'sihir yaratmak için iki zıt fikri bir araya getirmenin koruyucu azizi' olduğunu dile getirerek 'Onu yok eden yeri bir sanat sığınağına dönüştürmek o kadar mükemmel hissettiriyor ki, bunu yapmak zorundayız” diyor.

Bansky’nin bu ayakta alkışlanacak fikrine karşılık olarak, Reading East'ten İşçi Partisi Milletvekili Matt Rodda, hapishaneyi sanat merkezi olarak kullanma fikrini desteklediğini ve bu hafta bakanları teklifi parlamentoda sunacağını söyledi.

1507056-1024x640