Çocuk sahibi olan ailelere devletten 1.700 TL destek ödemesi yatacak. İşte çocuklu ailelere ödeme detayları haberimizde...

Maddi anlamda alım gücü tüm haneler için düşmüş durumdayken devlet destekli projeler arttırılarak devam ediyor. 2023 maaş zamları göz önüne alınarak sosyal yardım ödemeleri de zamlı olarak hesaplara yatıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde hanelere çeşitli yardımlar sağlanıyor. Bu yardımlardan birisi de özellikle çocukların temel ihtiyaçlarına destek olabilmek için çocuklu ailelere yapılıyor. Peki, çocuklu ailelere sosyal yardım şartları neler? Çocuklu aileler yardım başvurusunu nasıl yapacak? İşte çocuklu ailelere sosyal yardım ödemeleri hakkında detaylar... 

ÇOCUKLU AİLELERE DESTEK 

Çocuğu olan aileler için sağlanan sosyal yardım ödemeleri için başvuruları öncelikle annelerin yapması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ya da Mavi kart sahibi annelerin hayatta olmaması durumunda ise baba tarafından müracaatlar gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru önceliği öncelikle anneler için verilmektedir. Peki, doğum yardımı şartları neler? Çoklu doğum yardımı şartları nelerdir? Doğum yardımı ne kadar yapılır? 

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!

çocuklu aile devlet desteği 2023

ÇOCUKLU AİLE SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU 

Çocuğu olan aileler için sağlanan sosyal yardımlar için başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılmaktadır. Çocuklu aileler e-Devlet platformu aracılığı ile başvurularını yapabilmektedir. Ayrıca SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığı ile de müracaatlar gerçekleştirilebilmektedir. Ödemeler ise PTT kanalı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletilmektedir. 

DOĞUM VE ÇOKLU DOĞUM YARDIMI ŞARTLARI NELER? 

Çocuklu ailelerin doğum yardımı alması için 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra canlı olarak doğum gerçekleşmiş olmalıdır. Çoklu doğum yardımında ise 0 – 2 yaş çocuklar için öz bakım ve beslenme amacına yönelik ödemeler anne ya da babanın başvurusu halinde gerçekleşir. Çoklu doğum yardımı için hane gelirinin kişi başı 2.835 TL’den fazla olmaması şartı bulunmaktadır. 

çocuklu aile sosyal yardımlar

ÇOCUKLU AİLE YARDIM MİKTARI NE KADAR? 

Çocuklu ailelere yapılan sosyal yardım miktarı doğum yardımı çerçevesinde tüm vatandaşların yararlanabileceği maksimum ödeme miktarı 1.300 TL’dir. İlk çocuk için miktar 300 TL, ikinci 400 TL ve üçüncü çocuk için yardım miktarı 600 TL’dir. Çoklu doğum yardımı içinse 400 TL ödeme eklenmektedir.