Cumhurbaşkanı Erdoğan, NTV ve Star TV ortak yayınına katıldı ve en düşük emekli maaşının 7 bin 500 Türk Lirası olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star TV ortak yayınına katıldı ve çeşitli açıklamalarda bulundu. Herkesin merak ettiği konulardan biri de emekli maaşlarına yapılacak düzenleme idi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı ortak yayında emekli maaşlarına yapılacak zamlarla ilgili detaylar verdi ve en düşük emekli maaşının 2 bin lira artırılacağını kamuoyuna duyurdu.

En düşük emekli maaşı 5 bin 500 Türk Lirası’ndan 7 bin 500 Türk Lirası’na çıkarılarak 2 bin liralık zam görmüş oldu.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, emeklilerle ilgili çalışmaları yaptıklarını ve yapılan çalışmalarda belirlenen rakamı da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ortak kararlaştırdıklarını ifade etti. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kararı açıklamanın yine kendisine kaldığını aktarırken, yayın esnasında da emeklilere müjde vermek istediğini belirtti ve en düşük emekli maaşının 2 bin lira artırılarak 5 bin 500 Türk Lirası yerine artık 7 bin 500 Türk Lirası olmasına karar verildiğini kamuoyu ile paylaştı.

NTV’nin haberine göre, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olarak belirlenmesinin ardından da zamlı maaşların ne zaman hesaplara yatacağı emekli vatandaşlar tarafından merak edilirken, açıklamanın Mart ayında yapılmış olması sebebiyle de zamlı maaşların bir sonraki emekli maaşı ödeme tarihinin de Nisan ayında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Diğer bir yandan en düşük emekli maaşına gelen zam sonrasında ise emekli maaşı ödeme tarihleri sorgulanmaya başlanırken emekli vatandaşlar ise, SGK tarafından verilen tahsis numarasına göre maaş gününü öğrenebiliyor.