Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen asgari ücret zammı açıklaması tüm soruları ortadan kaldırdı. Milyonlarca asgari ücretli, emekli maaş zammından sonra kendileri için de maaş artışı bekliyordu. Birinci kaynaktan gelen açıklamada asgari ücretlilere maaş artırımı uygulanacak mı belli oldu. Peki yeni maaş kaç TL oldu?

PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek! PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen son dakika açıklamasıyla birlikte milyonların sorduğu soru yanıt buldu. Özellikle de emekliye gelen zamdan sonra gözler asgari ücretlilere yapılacak zam miktarına çevrilmişti. Son olarak 8506 TL olması kararlaştırılan zammın 2023 yılından bu yana geçerli olduğu biliniyor. Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan, zam için nasıl bir karar verdi? 

Asgari Ücret Zammı İçin Ne Söyledi?

Asgari ücret maaş zammı konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin "Asgari ücretliler yıl sonunu mu bekleyecek?" sorusu üzerine Temmuz'u işaret etti. Bu da demek oluyor ki ikinci yarı yıl döneminden itibaren Temmuz ayında maaş zammı hesaplanacak ve asgari ücretliler için belirli bir zam kararı açıklanacak. 

Temmuz'da Yüzde Kaç Zam Yapılacak?

Asgari ücretliye yapılacak zamma ilişkin henüz net bir açıklama olmasa da enflasyon verilerinin bunu etkileyeceği belirtiliyor. Temmuz ayında gelecek zam için net bir veri ortada yok. Öte yandan 14 Mayıs 2023 tarihindeki Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve daha pek çok etken olduğu için o dönemin şartlarına göre bir zam yapılması muhtemel gözüküyor.