Emekliler ve memurlar maaşlarına yapılacak zammın ne kadar olacağını öğrenmeyi sabırsızlıkla beklemeye başladılar.

Paralar Ocak 2023'te yatıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan az evvel açıkladı! Maaşlara dev zam yüzde 77... Ekonominin insanların bütçelerini zorladığı şu günlerde emekliler ve memurlar maaşlarına yapılacak zammın ne kadar olacağını öğrenmeyi sabırsızlıkla beklemeye başladılar. Şimdilik net bir bilgi olmasa da yapılacak zammın ne kadar olacağını belirleyecek olan 6 aylık enflasyon zammının 3 aylık kısmı belli oldu.

Bu rakamlara bakarsak en düşük memur maaşı 9.000 TL iken 10.000 TL’nin üzerine çıkacaktır. Asgari ücretin ise 5.000 TL iken 6.000 TL’nin üzerine çıkacağı düşünülüyor. Uzmanlar enflasyon oranı tahmin edildiği gibi yüzde 77’nin üzerine çıkarsa yüzde 20 oranında bir zam daha yapılma ihtimalinin bile olduğunu belirtiyorlar.  Bu dev zamların yapılması ile ilgili haberlerin yayınlanması birçok kişide büyük bir heyecan oluşturuyor. 

Artışta Son Durum Ne 

Yıl başına az bir zaman kala çalışanlar ve emekliler yeni maaşlarının ne kadar olacağını öğrenmek için uzmanların sosyal medya hesaplarını adeta soru yağmuruna tutuyor. Henüz komisyon toplanmadığı ve 6 aylık enflasyon zammının ne kadar olduğu açıklanmadığı için uzmanlarda tam olarak bir yargı bildirmekten kaçınıyorlar. Üstelik son dönemlerde devletin attığı cömert adımlardan sonra konu hakkında net bir şeyler söylemekte oldukça zor bir hal aldı.

Olumlu bir bakış açısına sahip uzmanlar devletin bu seferde cömert davranabileceğini ve zamların yüzde 20’nin üzerinde olabileceğini belirtirken ekonominin gidişatından dolayı kaygılı olan uzmanlar bu kadar yüksek rakamlar beklenmesinin hayalcilik olduğunu belirtiyorlar. 

En Düşük Emekli Maaşı Yükseldi 

Son sürat artmaya devam eden enflasyon ekim ayında yüzde 3,40 dolaylarına izlendi. Eğer bu şekilde yükseliş devam ederse yılsonunda enflasyon rakamları yüzde 67’nin üzerine çıkabilir. Bu şekilde bir artış sonucunda emekli ve memurlar en az yüzde 17 oranında biz zam alabileceklerdir. Emeklilerin en düşük maaşı da bununla birlikte 7.000 TL dolaylarına kadar yükselecektir.

Bağ-Kur emekli maaşı ise 4.600 TL’den 5.500 TL’ye kadar yükselecektir. SSK emeklilerinin maaşları ise 4.000 liraya kadar çıkabilir. Bu zamların yanında emeklilerin aylık taban ödemelerinin yükselme ihtimali olduğu da konuşuluyor. Eğer söylentiler doğru çıkarsa taban ödemeler en az 1.000 TL artabilir. 

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!

ilan365.net özel haber