Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’de bir hafta sürecek olan milletvekili aday adaylığı başvurularının başladığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Genel Seçimler bugün seçim startını verdi. Seçim kararının alınmasının ardından AK Parti içerisinde milletvekilliği aday adaylığı başvurularının başlayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut vekillere de yeniden başvuru yapmaları gerektiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimleri yenilemesine ilişkin kararı imzalarken seçimlerin 14 Mayıs gününde yapılması kararlaştırıldı.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önceki seçimlerde kabul ettiği bağışları bu seçimler de deprem bölgelerine gönderilmesini istedi

Milliyet gazetesinden Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut tüm vekillerinin yeniden aday adaylığı başvurusu yapmasını isterken habere göre, mevcut bakanların da adaylık için kendisinden işaret beklediği ifade edildi. Öte yandan 2014 ve 2018 yılında kendisine yapılan bağışları kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 seçimleri için ise kendisine bağış yapılmamasını onun yerine bu bağışların deprem bölgelerine aktarılmasını istedi. 19 Mart tarihinde başlayacak temayül yoklamaları sürecinin ardından da aday adaylar tek tek mülakata çağrılacak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan listeye son şeklini verecek ve 7 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilecek.

Son kabine toplantısında ’10 Mart Cuma günü Anayasa’nın bize verdiği yetkiyle seçim kararının ertesi gün Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla süreci başlatıyoruz’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan planlama süreciyle bugün itibariyle seçim startı verecek. Bu planlama ile Yüksek Seçim Kurulu ivedi bir şekilde toplanacak ve kurul, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de yenilenmesi kararı alarak 14 Mayıs 2023 tarihinde seçimlerin yapılmasına hükmedecek.

Bunun yanı sıra, Cumhur İttifakı ortakları arasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız başkanlığında oluşturulan ‘Seçim’ komisyonu da ittifak protokolünü ve ortak milletvekili listesini çıkarıp çıkarmaması konusundaki çalışmalarını da sürdürüyor. İki partinin de en az olmak kaidesiyle 10 ilde Ortak listeyle seçime girebileceği ifade edilirken, komisyonun da yeni seçim yasasıyla partilerin milletvekili çıkarabilmesi için içinde bulundukları ittifakın da ‘Artık oyu’ndan faydalanamayacak ve bu durumda da Cumhur İttifakı oylarındaki etkisinin de özel olarak çalışıldığı ifade edildi.