Son dönemlerde artan fiyatlardan en çok etkilenen gruplardan biri de temel gıda ürünleri oldu. Özellikle yem fiyatlarının artması sonrası süt üretimi yapan hayvan yetiştiricileri hayvanları kesime yollama kararı aldı. Tarım ve Orman Bakanlığı ise bu kararın ardından acil koduyla 81 ile yazı gönderdi. Kesilmek istemeyen erkek hayvanlar acil olarak kesime yollanacak ve ucuz et satışının önü açılacak.

İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı! İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı!

Yem fiyatlarının artması sonrasında büyükbaş hayvan yetiştiricileri çareyi hayvanları kestirmek de buluyor. Yetiştiricilerin bu kararı sonrasında tarım ve orman bakanlığı 81 ile acil kodu ile yazı gönderdi. Bakanlık, mevcut doluluk oranlarının ve büyükbaşa erkek hayvan sayısının iki gün içerisinde bakanlığa bildirilmesini istedi.

Kırmızı ete %48'lik zam yapıldı

Et ve Süt Kurumu geçtiğimiz Mart ayında aldığı kararla kırmızı ete %48 zam yapmıştı. Bunun üzerine tarım ve orman bakanlığı yeni bir adım atarak Ramazan ayında üreticinin elinde bulunan ve kesime gidecek erkek hayvan sayısının acil tespit edilmesini talep etti. Bakanlık tarafından 81 ile yazı gönderilirken sadece 2 gün içinde kesilecek hayvan sayısının Ankara'ya bildirilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ucuz et için talimat verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Tokat'ta üreticilerle bir araya gelmişti. Burada yaptığı toplantının ardından vatandaşlara ucuz et için Ramazan ayında harekete geçeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarım Bakanlığı'na talimat verdiği nokta bakanlık bir an önce harekete geçerek 81 ilde üreticinin elinde kesime gidebilecek olan erkek hayvan sayısını tespit etmek istiyor. Özellikle Ramazan ayı içerisinde bu hayvanları kesin almak isteyen bakanlık et fiyatlarını böyle düşürmeyi hedefliyor.

Kıymanın kilosu 83 liradan satılıyor

Kırmızı et fiyatları Et ve Süt Kurumu tarafından geçtiğimiz Mart ayında %48 davranmıştı. Gelen zam sonrasında sığır bonfile kilosu 228 liraya çıkarken sığır pirzola kilosu 152 lira olmuştu. Vatandaşın en çok tercih ettiği kıymanın kilosu ise bu zamla beraber 83 liraya kadar yükseldi. Et ve Süt Kurumu tarafından alınan zam kararı sonrasında vatandaşlar artık isyan etme noktasına geldi. Hükümet yaptığı bu hamleyle özellikle Ramazanda kırmızı etin fiyatını düşürmeyi hedefliyor.